czwartek, 27 września 2012

Nowości i zapowiedzi Papierowego Księżyca!

Mark Lawrence - „Książę Cierni”


JUŻ W KSIĘGARNIACH

Książę cierni” to pierwsza część nowej, pasjonującej trylogii fantasy Rozbite Imperium, a zarazem ambitny i oryginalny debiut angielskiego pisarza Marka Lawrence'a.

W krwawej opowieść o zdradzie, magii i braterstwie autor maluje przed nami fascynujący, brutalny, momentami piękny portret niezwykłego chłopca zmierzającego ku dorosłości i objęciu tronu.

Zanim został Księciem cierni, czarującym, zepsutym do cna przywódcą bandy bezwzględnych rzezimieszków, zajmujących się plądrowaniem i mordem, Jorg Ancrath był królewskim synem, wychowywanym przez kochającą matkę, cieszącym się najwyższymi przywilejami.
Dziś światem rządzi chaos: szerzy się przemoc, ożywają koszmary. Doświadczenia z przeszłość sprawiły, że Jorg nie lęka się żadnego człowieka, żywego ni martwego.
Istnieje jednak coś, co mrozi mu krew w żyłach. Po powrocie do zamku swojego ojca Jorg musi zmierzyć się z koszmarami z dzieciństwa i zbudować swą przyszłość na przekór otaczającym go wrogom.

„Mroczny i brutalny Książę cierni wciąga i przytłacza. Nawet o drugiej w nocy nie sposób się oderwać. Szczęka opada.”
Robin Hobb, autorka bestsellerów

Najlepsze fantasy, jakie przeczytałem przez cały rok.”
Peter V. Brett, autor bestsellera “Malowany człowiek”

„Ta książka jest jak pchnięcie nożem: oszczędne, bezwzględne i zimne. To fantasy osnute na motywie prymitywnej, dzikiej zemsty tytułowego księcia i opowiedziane jego własnym fascynującym głosem. Debiut Lawrence’a nie daje chwili wytchnienia.”
Robert Redick, autor Sprzysiężenia Czerwonego Wilka
                                 ************************* 

Jack Ketchum - „Rudy”

(książka zawiera również minipowieść „Prawo do życia”)

Premiera: 28 września 2012„Rudy” to kolejna znakomita i długo wyczekiwana książka amerykańskiego mistrza grozy Jacka Ketchuma. „Rudy” przedstawia to oblicze autora, które polscy czytelnicy cenią najbardziej. Nie znajdziecie tu kanibali, ale kolejną bezkompromisową wędrówkę w głąb ludzkich lęków i emocji.


Polskie wydanie powieści „Rudy” zostało wzbogacone o znakomitą minipowieść „Prawo do życia”, co sprawia że ta pozycja jest lekturą obowiązkową dla wszystkich fanów niepokojącej prozy Jacka Ketchuma.

„Rudy” to jedna z najbardziej niezwykłych i poruszających powieści Jacka Ketchuma. Niezapomniana historia o starszym człowieku, szukającym sprawiedliwości. Ketchum podejmuje w „Rudym” jeden z tematów, które poruszają go najmocniej - bezsilność jednostki, która próbuje przeciwstawić się nonsensom rządzącym systemem. Ale nie tyle interesuje go krytyka pewnych norm społecznych i prawnych, co dramat człowieka, któremu odebrano wszystko, co kochał. „Rudy” to kameralna, poruszająca i mądra powieść, w której, jak rzadko, Ketchum pozwala sobie na zapalenie niewielkiego światełka nadziei, tlącego się gdzieś na końcu pogrążonego w cieniu tunelu. Dodatkową gratką dla polskich czytelników jest minipowieść „Prawo do życia”, umieszczona w tym tomie. „Prawo do życia” jest tym utworem, który emocjonalnie znajduje się najbliżej słynnej „Dziewczyny z sąsiedztwa”. I to powinno wystarczyć za całą rekomendację. „Prawo do życia” to kolejne, oparte na prawdziwej historii porwania Colleen Stan, wstrząsające studium zła drzemiącego w człowieku. Ketchum po raz kolejny przekracza granice literackiej bezkompromisowości i z bolesną precyzją dokumentalisty opisuje okropieństwa, które przydarzyły się Sarze Foster, uprowadzonej przez aktywistów ruchu na rzecz przeciwdziałania aborcji. 
 „Rudy” po raz kolejny udowodni, kto jest „najbardziej przerażającym facetem w Ameryce”.
                                            **************************Neal Shusterman - „Podzieleni”


Premiera: 10 października 2012

Podzieleni” to rewelacyjny, wielokrotnie nagradzany thriller dystopijny, który nie tylko trzyma w napięciu do ostatniej strony, ale również zmusza do myślenia i zastanowienia się nad wartością ludzkiego życia.

Podzieleni” to zapierająca dech w piersiach powieść, która przeraża niezwykłą wizją wykreowanego świata, w którym rodzice mogą oddać swoje dziecko do okrutnego procesu „podzielenia”. Poznaj wstrząsający świat, który być może jest bliżej niż nam się wydaje...

Podzieleni” to fascynująca powieść dla młodzieży i dorosłych, polecana szczególnie tym, którzy lubią takie serie jak Igrzyska Śmierci, Gone czy Więzień Labiryntu.
***
Druga Wojna Domowa toczyła się o prawa reprodukcyjne. Po latach krwawych walk między Obrońcami Życia a Zwolennikami Wolnego Wyboru uchwalono mrożący krew w żyłach kompromis: Życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia, aż do wieku lat trzynastu. Jednakże pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia, rodzice mogą zdecydować się na „podzielenie” swojego dziecka, wskutek czego, wszystkie jego organy zostają przeszczepione różnym biorcom. Można się zatem takiego dziecka pozbyć, jednak formalnie rzecz biorąc jego życie nie dobiega końca.

Connor sprawia swoim rodzicom zbyt wiele kłopotów, Risa, wychowanka domu dziecka, nie jest wystarczająco utalentowana, aby opłacało się ją utrzymać przy życiu. Lev natomiast jest dziesięciorodnym dzieckiem poczętym i wychowanym przez religijną rodzinę w celu złożenia w ofierze w procesie podzielenia.

Connor, Risa i Lev - trójka nastolatków oddanych do podzielenia - uciekają z transportu i próbują uniknąć okrutnego losu. Połączeni przez los, wspólnie udają się w desperacką podróż napędzaną przez nieustanną walką o życie. Jeśli uda im się przetrwać do osiemnastych urodzin – będą bezpieczni. Jednak w świecie, w którym system pragnie dopaść każdy kawałek ich ciała, pełnoletność wydaje się być bardzo odległa.

Niebawem zaczynam czytać Księcia Cierni. Podzieleni też zapowiadają się ciekawie. A Wy znajdujecie tu coś dla siebie? 
15 komentarzy:

 1. Dwie czytałam, jedną mam i się przymierzam. Świetny wybór!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę się doczekać kiedy wszystkie te pozycje dopadnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Podzieleni" to moje "must have". ;) Mam nadzieję, że premiera nie będzie już przekładana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem "Podzieleni" zapowiadają się najciekawiej :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. dla mnie "Podzieleni" oraz najnowsza książka Ketchuma ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. 'Podzielenie' z chęcią bym przygarnęła, chociażby ze względu na zabójczo-boską okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miało być oczywiście 'Podzieleni'

   Usuń
 7. "Podzieleni" już tyle razy było przekładane - chyba od czerwca. Mam nadzieję, że teraz wyjdzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Książę cierni" najbardziej do mnie przemawia :) Chociaż "Podzieleni" również zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Podzieleni zapowiadają się naprawdę świetnie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Już szykuję sobie miejsce na półce dla "Podzieleni" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie mogę doczekać się "Podzielonych", ale "książę cierni" również zapowiada się fenomenalnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z niecierpliwością czekam na ,,Rudego''. Ech mam nadzieję, że już niedługo będę go miała w swoich ,,łapkach''.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem strasznie ciekawa "Księcia cierni". Opis jest bardzo intrygujący :)

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.