sobota, 7 czerwca 2014

Beth Revis: Cienie Ziemi

Autor: Beth Revis
Tytuł: Cienie Ziemi
Stron: 392
Wydawca: DolnośląskieW finale drugiego tomu trylogii Beth Revis, mieszkańcy ogromnego statku  Błogosławiony  stanęli w obliczu wyboru. Albo zdecydują się opuścić statek, by spróbować szczęścia na nowej planecie, albo zostaną na statku. Każdy wybór niósł za sobą zagrożenia. W pierwszym przypadku, czyli eksploracji  Centauri Ziemi, wiadomym dla wszystkich było, że planeta nie jest tak przyjazna, jak początkowo uważano. Podobno miały się na niej kryć potwory. Druga opcja pozornie bezpieczniejsza zakładała, że Błogosławiony i jego konstrukcja wytrzymają jeszcze kilkaset lat, ale potem zwyczajnie rozpadną się w przestrzeni, uśmiercając swoich mieszkańców.
Amy i Starszy znaleźli się w grupie, która zdecydowała się opuścić statek. Wydawało im się to naturalnym następstwem, w końcu po to właśnie ta cała podróż była. Finał  części drugiej był dramatyczny i obiecywał niesamowite zwroty akcji w tomie trzecim. I faktycznie.
Już sam początek Cieni Ziemi zaczyna się dramatycznie. Oczami młodych bohaterów, którzy chcąc nie chcąc znaleźli się w rolach przywódców,  obserwujemy procedurę odłączania się od macierzystej części statku i niebezpieczne lądowanie.  Potem, ze strony na stronę, jest coraz bardziej interesująco i naprawdę trudno się oderwać od książki, tak bardzo chce się poznać jej zakończenie. 
Lądowanie na Centauri - Ziemi, jest tak naprawdę dopiero początkiem. 
Nowa planeta przypomina trochę Ziemię z czasów prehistorycznych gadów. Jest piękna i daje kolonizatorom wiele możliwości, ale zanim w ogóle zaistnieje opcja, by się tu spokojnie osiedlić, najpierw trzeba będzie odkryć wszystkie jej tajemnice. A tych tu nie brakuje. 
Starszy, Amy i pozostali będą musieli zmierzyć się nie tylko z własnymi oczekiwaniami wobec siebie samych, oczekiwaniami ludzi, którzy im zaufali, ale także ze złem kryjącym się w miejscu, które, mają nadzieję, uczynić swoim nowym domem. 
Kim są Obcy sabotujący wszelkie działania przybyszów? Jakie decyzje podejmą przebudzeni z lodowego snu rodzice Amy? Czy Amy znajdzie w sobie dość sił, by sprzeciwić się ojcu? Czy Starszy odnajdzie się w trudnej roli przywódcy? A może szalone przepowiednie Oriona, wcale nie były takie szalone? Może miał rację?
Trzecią część cyklu naprawdę czyta się jednym tchem. Jest to nie tylko historia kolonizacji i zasiedlania nowej planety. Gdyby było tylko o tym, książka byłaby powtarzalna i nudna. Autorka zaczyna więc trochę od drugiej strony. Podróż Błogosławionego trwała ponad pół millenium. Łączność z Ziemią została przerwana. Wszystko potoczyło się inaczej. A co by było, gdyby poza stagnacją, jaka ogarnęła statek, wszystko inne toczyło się normalnie? Gdyby technika podróży międzyplanetarnych poszła tak bardzo do przodu, że można by było dotrzeć na Centauri - Ziemię w ciągu kilku dni? 
Błogosławiony się zatrzymał, o ironio, tuż nad nową planetą. Tak blisko, a jednak tak daleko. Ale przecież czas płynął dalej. A może ktoś inny w tym samym czasie już tam dotarł? W tym miejscu nasuwa się dość gorzki wniosek, że gdzie się człowiek nie pojawi, tam niemal od razu wszystko musi zepsuć. Od razu pojawiają się przemoc, ludzka krzywda, kombinacje i machlojki.
Beth Revis trochę odwróciła pewne rzeczy, tworząc tym samym wciągającą historię, po przeczytaniu której, nic już nie będzie takie samo. Do samego końca czytelnik nie ma pewności, jak potoczą się losy bohaterów. Czy zostaną, czy wyjadą? Czy wszyscy przeżyją? Trup bowiem ściele się tutaj dość gęsto.
Z przyjemnością obserwowałam proces dojrzewania duchowego dwójki głównych bohaterów. Starszy będzie musiał wykazać się nie lada odwagą, by zasłużyć na miano przywódcy, tak samo zresztą Amy. Czy otrzymają swoje szczęśliwe zakończenie? 
Polecam i zachęcam do przeczytania całej trylogii Beth Revis. Wątki wymyślone przez autorkę i bohaterowie przez nią wykreowani z pewnością nie pozwolą Wam się nudzić!


Za książkę dziękuję pani Sylwii  z Wydawnictwa Dolnośląskiego.
Pozdrawiam ciepło!

10 komentarzy:

 1. Aż jestem zdziwiona, że nie słyszałam o tej serii

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo słyszałam, dużo czytałam, okładki seria ma naprawdę hipnotyzujące, ale na razie mam już dużo książek w kolejce do przeczytania, więc odpuszczam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę spróbować swych sił z tą serią
  :)
  Pozdrawiam ciepło :*:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna seria, nie miałam jeszcze okazji czytać tego tomu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam pierwszą część tej serii, jednak potem kompletnie o niej zapomniałam... Coś mi mówi, że będę musiała powrócić ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam wcześniej nic na temat tej serii i mimo tak pozytywnej recenzji jakoś czję, że to nie do końca moje klimaty.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajna seria jak na młodzieżówkę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba przeczytam. Trzeba wiedzieć, jak to się zakończyło :) Taka już bieda z trylogiami
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze polecam, cała trylogia niesamowicie hipnotyzująca!:)

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.