czwartek, 4 lipca 2019

Rick Riordan: Zagubiony heros

Autor: Rick Riordan
Tytuł: Zagubiony heros
Seria: Olimpijscy herosi # 1
Stron: 520
Wydawca: Galeria Książki


Kiedy odkładałam na półkę ostatni tom przygód Percy'geo Jacksona, czułam satysfakcję z zakończenia, ale też i smutek. Tak to jest, gdy czytelnik pokocha bohaterów i wędruje z nimi przez mitologiczne światy.  
Gdy rozpoczęłam lekturę pierwszej części przygód Olimpijskich herosów, byłam nastawiona nieco sceptycznie, wydawało mi się bowiem, że chyba już nic ciekawszego ponad to, co działo się w tomach 1-5 o Percym, autor wymyślić nie może. Obecnie jestem po pierwszym tomie i już wiem, że tak naprawdę autor dopiero się rozkręca! Po raz kolejny ruszyła dzika, mitologiczna jazda bez trzymanki! 

Gdy nastoletni Jason budzi się w szkolnym autobusie w otoczeniu trenera i przyjaciół, ze zgrozą zdaje sobie sprawę, że niczego nie pamięta. Ponoć Piper to jego dziewczyna, a Leo najlepszy kumpel, ale w niczym mu to nie pomaga. Gdy nastolatki zostają zaatakowane przez agresywnego potwora, wszystko wskazuje na to, że sprawy mają się naprawdę źle. Czy w Obozie Herosów, do którego trafiają bohaterowie sytuacja choć trochę się rozjaśni? 

W pierwszym tomie nowej serii Ricka Riordana spotykamy znanych już nam bohaterów; jest tu więc zaradna i mądra Annabeth, wyrocznia Rachel, wspomina się o bohaterskim Beckendorfie i owioniętej reputacją zdrajczyni Silenie. Jednak nieformalny przywódca obozu Percy Jackson zaginął w tajemniczych okolicznościach.  
Akcja powieści toczy się kilkanaście miesięcy od zakończenia wojny, w której młodzi herosi z pomocą bogów wspólnie pokonali Kronosa i jego armię. Zakończenie tej waśni, dało jednak początek nowej. Oto z podziemi łeb podnosi nowe zło, a w sprawę zamieszana jest sama bogini Hera. 
Czy mająca ponad trzy tysiące lat przepowiednia o siedmiu herosach wreszcie się spełni?

Oprócz starych bohaterów poznajemy także nowych; wspominanego już Jasona, panującego nad żywiołem powietrza i z dziwnym tatuażem na ramieniu, nieśmiałą Piper, która słowami potrafi skłonić innych, by zrobili to, na czym jej zależy oraz Leona, który ma umiejętności najlepszych na świecie rzemieślników. 
Czy dręczeni snami bohaterowie uwolnią boginię i pokonają budzące się zło? Pewnie w końcu tak, ale zanim do tego dojdzie, czeka ich długa, pełna spotkań z bogami i monstrami podróż, w trakcie której będą musieli się wykazać pomysłowością, sprytem i odkryć w sobie swoje boskie talenty. 

Jest tajemniczo i zabawnie, bardzo, bardzo mitologicznie i nie wiadomo kiedy dociera się do ostatniego rozdziału, gdzie dowiadujemy się, że... w sumie wiemy niewiele więcej niż na początku! Uwielbiam takie tajemnice. Dlatego, jeśli ktoś zakończył przygodę z pierwszą serią przygód młodych półbogów, to serdecznie zachęcam, aby zabierał się szybko za drugą. To wspaniała rozrywka. Polecam!


Seria Olimpijscy herosi: 
Zagubiony heros 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.