niedziela, 29 stycznia 2012

Kevin Hearne: Raz wiedźmie śmierć

Autor: Kevin Hearne
Tytuł cyklu: Kroniki Żelaznego Druida
Stron: 398
Wydawca:  Rebis
Moja ocena: 10/10
Raz wiedźmie śmierć to druga po Na psa urok część przygód Żelaznego Druida przez przyjaciół nazywanego Atticusem. Recenzja części pierwszej znajduje się tutaj. Od wydarzeń z poprzedniej  części minęło trzy tygodnie i bohater chciałby odpocząć i zająć się własnymi sprawami, ale niestety nie ma tak dobrze. Zwycięska walka z  Aenghusem Ógiem uczyniła go sławnym i od tej pory do druida przychodzą bogowie z rozmaitych wierzeń i mitologii i proszą go, by usunął dla nich niewygodnych im rywali. Nawet najbliżsi przyjaciele, jak renesansowy prawnik wampir Leif prosi o to Atticusa. Największą niechęcią wszystkich cieszy się nordycki bóg piorunów Thor i to o niego jest najwięcej próśb, by go zgładzić. Myślę, że częściowo jest to zapowiedź wydarzeń z części trzeciej, gdzie czytelnik będzie miał okazję bliżej przyjrzeć się nordyckiemu panteonowi. 
Atticus jest na szczęście za mądry, by się na takie prośby godzić, ale spokoju i tak nie zazna. Pojedynek z Aenghusem Ógiem spowodował  powstanie portalu, przez który wydostało się na ziemię kilka groźnych demonów, których trzeba się teraz pozbyć. I tak oto indiański bóg - oszust o wdzięcznej nazwie Kojot żąda, by druid unicestwił demona, który w jego okolicy poluje na ludzi. Jakby tego było mało szykuje się krwawa walka z bachantkami, które postanowiły się tutaj osiedlić, by zorganizować sobie  nowe gniazdo rozpusty. Łatwym przeciwnikiem one nie będą. Ale to nie koniec kłopotów. W miasteczku pojawiają się heksy, nazistowskie wiedźmy, przypominające piersiaste bohaterki z gier komputerowych. Polują one nie tylko na Atticusa, ale także na polski sabat, znanych już z pierwszej części wiedźm, pod wodzą jasnowłosej Maliny. Główny bohater będzie więc miał całą masę roboty, a jeśli dodać do tego jeszcze dziwacznych rabina i katolickiego księdza, policję węszącą na miejscu wydarzeń, pojawiającą się znienacka Morrigan, pałającą cielesną żądzą oraz przyjaciół, których druid musi bronić, to mamy oto niezwykłą jazdę bez trzymanki, pełną śmiechu, zabawnych dialogów i scen, w których współczesność miesza się z tradycją. 
Drugi tom trzyma poziom pierwszego i można powiedzieć, że jest nawet nieco lepszy. Kolorytu dodają opowiadanej historii ciekawie wykreowane postaci takie jak urocza sąsiadka Atticusa, pani MacDonagh, czy para niezwykłych wspólników prawników: obrażalski wampir Leif i troskliwy wilkołak Hal. 
Cięte dialogi, wartka akcja i masa śmiechu; oto co gwarantuje druga część przygód druida. Przeszło mi przez myśl, że tak jak Atticus jest odporny na wszelką magię i zaklęcia, tak mógłby też nieco się uodpornić na wdzięki kobiece, wobec których jest totalnie bezbronny. Ale z drugiej strony nikt doskonały nie jest, a poza tym już nie byłoby wtedy tak zabawnie. Dlatego w sumie można mu to wybaczyć. 
Polecam serdecznie. Pokochacie druida i jego oryginalnych znajomych. Tymczasem ja zabieram się za część trzecią. 
Pozdrawiam i dobrego dnia dla wszystkich!

Za egzemplarz recenzencki dziękuję serdecznie          
panu Bogusławowi z Domu Wydawniczego Rebis.
Pozdrawiam!
 

15 komentarzy:

 1. Mam w planach tę serię, a recenzja kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i również świetnie się bawiłam podczas tej lektury:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej serii,ale w takim razie muszę się za nią rozejrzeć;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, widzę, że kolejny tom jest równie wart przeczytania jak 1! Kurczę no muszę zdobyć te książki, bo naprawdę mnie zachęciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam kiedyś recenzje cz. 1 i były pozytywne. W ogóle - świetny tytuł! Wydaje mi się, że chociaż to ksiązka już nie dla mnie, będę mogła ją komuś polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z twórczością tego autora, chyba pora to zmienić. Jak znajdę trochę czasu, muszę się za nią rozejrzeć. Teraz czeka mnie czytanie "Lalki" i książek z coraz większego stosu...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Druga część jest najlepsza :D Masa śmiechu i ciekawa fabuła. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam wielką ochotę na taką odprężającą, zabawną lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Po tak świetnej recenzji i wysokiej nocie, nie pozostaje mi nic innego jak tylko zapoznać się osobiście z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam, czytałam i oczywiście jestem za :D. Trzeci tom, też mam na półce, ale czasu ciągle brak...

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja nie czytałam ;) Zostałam odporna na wszystkie pozytywne recenzje i zaparłam się że nie przeczytam owej serii. Tyle, że coraz trudniej mi w owym postanowieniu wytrwać ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zupełnie nie dla mnie, choć kto wie, może kiedyś się przełamię i przeczytam a książka spodoba mi się równie mocno jak tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. To chyba nie książka dla mnie. ; )

  OdpowiedzUsuń
 14. Najpierw dam szansę pierwszej części.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeszcze nie czytałam, ale mam zamiar dać szansę tej serii :)

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.