niedziela, 9 czerwca 2013

Julianna Baggott: Nowy przywódca

Autor: Julianna Baggott
Tytuł: Nowy przywódca
Seria: Świat po Wybuchu, t.2.
Stron: 560
Wydawca: EGMONT Literacki
Moja ocena: 10/10

Nowy przywódca to druga część trylogii Świat po Wybuchu. 
Po totalnym wybuchu nuklearnym z powierzchni ziemi zniknęło wszelkie życie, a to, które przetrwało uległo straszliwej mutacji i zdeformowaniu. Społeczeństwo uległo odgórnemu podziałowi na poparzeńców i Czystych. 
Poparzeńcy prowadzą nędzną egzystencję na terenach zwanych Martwymi i Stopionymi Ziemiami. Ukrywają własną brzydotę pod kapturami i płaszczami. 
Czyści mieszkają w bezpiecznej i sterylnej Kopule. Karmieni propagandą mają się za wybranych i lepszych od tych na zewnątrz. 
Jak doszło do Wybuchu? Kto miał wpływ na selekcję pozwalającą jednym ukryć się za murami Kopuły, a innych skazać na powolną śmierć w męczarniach lub życie będące powolnym konaniem? 
Pierwsza część trylogii zatytułowana Nowa Ziemia przynosi dość zaskakujące odpowiedzi na te i inne pytania. Czytelnik odkrywa sekrety tego świata, towarzysząc poszukiwaniom dwójki nastolatków, którzy mają ze sobą więcej wspólnego niż im się początkowo wydaje. 
16-letnia Pressia to dziewczyna z bliznami na twarzy i głową lalki zamiast dłoni. Jej największym pragnieniem jest odnalezienie matki, co pozwoliłoby jej poznać własną zapomnianą przeszłość. Nieco starszy Partridge to Czysty, syn przywódcy społeczności Kopuły. Młodzieniec wątpi w oficjalną propagandę, co skłania go do wyjścia na zewnątrz. To tam wśród Pyłów, Gruponów, Matek i innych hybryd ma nadzieję znaleźć prawdę. 
Poszukiwania dwójki bohaterów okazują się w pewnym momencie bardzo zbieżne. Odkryte przez nich stare sekrety otwierają drzwi dla nowych, uśpionych dotąd zagrożeń. 
Finał pierwszej części zamknął większość głównych wątków i przyznam, że nie bardzo wiedziałam, od czego autorka miałaby zacząć część drugą. Bardzo szybko okazało się, że wszystko, czego jako czytelnik się dowiedziałam, było zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Intryga była zaplanowana bardzo szczegółowo i lata temu, a teraz zatacza coraz szersze kręgi. Szerzonemu przez długie lata kłamstwu przyjdzie się zmierzyć z prawdą, która czeka na odkrycie.
Pressia i Partridge staną przed nowymi wyzwaniami. Jeśli im podołają, cała przyszłość się zmieni. Drogi rodzeństwa rozejdą się, każde wyruszy z własną misją. Niepowodzenie jednej, może spowodować bezcelowość drugiej.
Partridge ulegając odgórnemu i mało subtelnemu szantażowi będzie musiał wrócić do Kopuły. Będzie się tam musiał zmierzyć z jeszcze bardziej straszliwą prawdą niż ta, którą znalazł na zewnątrz. Czy przyjmie rolę, którą zaplanował dla niego jego ojciec? Czy uchroni samego siebie przed utratą wspomnień o bliskich i temu, co jest mu drogie? Jaką decyzję podejmie, wspierany przez siatkę szpiegowską wewnątrz? 
Pressia wraz z El Capitanem i Bradwellem podejmuje niebezpieczną wyprawę w głąb kraju. Jaką rolę odegra w tym planie mała czarna skrzynka, zachowująca się nad wyraz inteligentnie i czy pomoże bohaterom rozwikłać zakodowane przesłanie jednego z członków Siódemki? 
Trzeba z całą mocą przyznać, że autorka po raz kolejny mnie zaskoczyła i porządnie mną wstrząsnęła. Ogromne brawa należą się jej nie tylko za pogłębioną kreację bohaterów i wnikliwe odmalowanie świata przedstawionego.Wszystko tu jest tak realne, bez niepotrzebnego słodzenia czy naiwności oraz tak dopracowane, że aż dreszcz przechodzi po plecach. Wydarzenia śledzimy z punktu widzenia nie tylko Pressi i Partridge'a, ale także Lydy i El Capitana, co pozwala wszystko zrozumieć w szerszym kontekście i znacznie wzbogaca opowiadaną historię.
Końcowe rozdziały powieści dają czytelnikowi i bohaterom nadzieję, pytanie tylko na co? Wszystko zaszło już tak daleko. Czy można te zniszczenia naprawić, zacząć od nowa? Wydaje się jasne, że to nie skażenie cielesne czy natury jest tu problemem. Skażona jest psychika ludzi żyjących w kłamstwie lub popadających w nadmierny fanatyzm.  Jak uleczyć taką degenerację?
Odpowiedzi na te wszystkie pytania mam nadzieję odnaleźć w trzeciej części trylogii Nowe Jutro, którego  polska premiera oby nastąpiła jak najszybciej. 
Polecam. Koniecznie trzeba tę serię znać!
Za książkę serdecznie dziękuję 
pani Kasi z Wydawnictwa EGMONT Literacki. 
Pozdrawiam ciepło!


Recenzja opublikowana także na:
nakanapie.pl
Księgarnia Gandalf
Księgarnia Matras
Księgarnia Fabryka.pl
8 komentarzy:

 1. Najpierw muszę wreszcie przeczytać tom pierwszy

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesująca fabuła. Lubie powieści o podobnej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja mam tę książkę do recenzji :) Niedługo biorę się za czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po tak zachęcającej recenzji, mam ochotę od razu ściągnąć książkę z półki :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Najpierw muszę zdobyć i przeczytać pierwszy tom, a później pewnie wezmę się za drugi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już wkrótce biorę się za tę książkę i liczę na to, że moje wrażenia po lekturze będą równie pozytywne ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja. Na pewno kiedyś przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.