piątek, 14 marca 2014

Rachel Caine: Nieznana

Autor: Rachel Caine
Tytuł: Nieznana
Tytuł serii: Czas wygnania, t.2.
Stron: 306
Wydawca: AMBER
Moja ocena: 8/10
Nieznana to druga część przygód kobiety, która kiedyś była potężnym dżinnem, a obecnie jest skazana na życie w ciele śmiertelniczki. Tak w skrócie można by opisać treść cyklu autorstwa Rachel Caine.
Cassiel, niegdyś potężna istota, mająca ludzi za zwykły pył i drobiazg, unosząca się w sferze eterycznej, niewidzialnej gołym okiem, stała się kobietą. Nie powiem, że zwykłą, bo wiele o niej można powiedzieć, ale na pewno nie to, że jest zwykła. Wyróżnia się nie tylko samym wyglądem, jest bowiem chudą albinoską o dość ponurej aparycji. 
Po tym jak jej Pan i Stwórca Ashan strącił ją na Ziemię, Cassiel duchowo pozostała dżinnem, ale zaczęła patrzeć na wiele spraw z ludzkiej perspektywy. To, co kiedyś wydawało się jej błahe i płytkie, teraz nabrało dla niej zupełnie nowych odcieni. Mam tu na myśli nie tylko świat, w którym przyszło jej żyć, czy więzi, jakie niechybnie trzeba czasem zawiązać. Jako człowiek Cassiel okazała się być niezwykle uparta w dążeniu do celu, a sprawy, w które jako dżinn nie zaangażowałaby się nigdy, teraz są dla niej priorytetem.
W pierwszej części cyklu nowe życie Cassiel jako człowieka od razu zostało wywrócone do góry nogami. Jej ziemski opiekun i partner Manny, w tragicznych okolicznościach został brutalnie zamordowany. Wraz z nim zginęła jego żona Angela. Małżeństwo osierociło pięcioletnią córeczkę Ibby, która niedługo potem została porwana przez nieznanych sprawców. Cassiel razem z bratem zmarłego, Luisem, wyruszyła na poszukiwania dziewczynki. To co początkowo wydawało się porwaniem podyktowanym zemstą gangów, szybko okazuje się tylko wierzchołkiem góry lodowej i początkiem konfliktu na znacznie większą skalę. Dawne czyny Cassiel, niemal zapomniane, wychodzą na jaw. Bohaterowie zaczynają współpracować z FBI oraz Strażnikami, a także jednym irytującym dżinnem Rashidem, którego intencje nie są do końca jasne. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, bo przypadek porwanej Isabel nie jest odosobniony. W całym kraju zaczynają znikać dzieci, a w coraz to innych miejscach tworzą się zgromadzenia swoją strukturą przypominające sekty. W finale okazuje się, że ktoś, o kim Cassiel już dawno myślała, że nie żyje, jednak egzystuje i ma wielkie, bardzo okrutne plany co do Strażników oraz ludzi. Perła, bo o niej mowa, także kiedyś była dżinnem, zaś teraz jest, a raczej próbuje być, czymś potężnym i silniejszym od samej Matki Ziemi. 
Cassiel, chcąc uratować Ibby, udaje się do Wyroczni. Otrzymuje od niej listę dzieci ze zdolnościami. Ma nadzieję, że w ten sposób uda się jej nie tylko zapobiec kolejnym porwaniom, ale przede wszystkim uratować Isabel. Czy się jej to uda? Czy jako człowiek, ma w ogóle szansę z potęgą Perły oraz jej młodymi żołnierzami?
Trzeba przyznać autorce, że druga część cyklu jest jeszcze lepsza niż pierwsza. Intryga nabiera głębi, pojawiają się nowi bohaterowie  i momentami trudno się domyślić, kto tu jest po czyjej stronie. Przyjaciel może okazać się zdrajcą, a wróg wcale może wrogiem nie być. 
Z wyżej wymienionych powodów książkę czyta się naprawdę szybko. Pikanterii fabule dodają nowe fakty, dotyczące Luisa, a jego relacja z Cassiel wkracza na zupełnie nowy poziom. Mimo to autorka bardzo długo nie wprowadza momentów romansowych. Wiadomo, że coś tam się kroi, ale kto w takiej sytuacji miałby na to czas, sposobność, czy ochotę? No właśnie. Prawdziwi bohaterowie najpierw ratują świat, a dopiero  potem mogą odpoczywać, czy spędzać miłe chwile w zaciszu sypialni. Za takie prowadzenie wątku erotyczno - romansowego należy się autorce naprawdę ogromny plus.
Ponieważ w zanadrzu czekają kolejne części cyklu, dlatego zrozumiałym jest, że część druga kończy się pewnym zawieszeniem. Cassiel i Luisowi zostaje co prawda dane małe zwycięstwo, ale jest ono zaledwie kroplą w morzu zbliżającej się batalii. Jakiej? 
O tym już niebawem we wrażeniach z lektury części trzeciej. 
Polecam!

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam ten cykl, ale czytałam go już baaardzo dawno temu. :D Będę musiała więc w wolnym czasie wszystko sobie przypomnieć, włącznie z tym, na którym tomie skończyłam. :P Drugi na pewno jest za mną, później próbowałam czytać po angielsku, ale nie pamiętam już, jak to się skończyło... Czy przeczytałam cały 3 tom, czy jednak nie. :) Zobaczymy. :))

  PS. Ciekawe czy doczekamy się wydania ostatniego tomu cyklu po polsku. Pewnie nie... :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym właśnie sęk. :( Może być z tym krucho.

   Usuń
 2. Baaardzo dawno temu czytałam Wyklętą. Mam kolejne tomy na półce, tylko nie wiem, kiedy się za to zabiorę. Podejrzewam, że najpierw będę chciała sobie przeczytać ponownie tom I, zanim zabiorę się za następne. Chyba, że są w Nieznanej wystarczające przypomnienia - jak myślisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję przypomnieć sobie część pierwszą. :)

   Usuń
 3. Ostatnio zupełnie zrezygnowałam z takich lektur - jakoś mnie już nie wciągają :( Chyba się starzeję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem lubię tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozytywna seria, niech tylko dorwę ostatni tom - bo tylko jego nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Seria zapowiada się świetnie :)

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.