sobota, 5 marca 2016

Dawid M. Crowe: Oskar Schindler. Prawdziwa historia.

Autor: Dawid M. Crowe
Tytuł: Oskar Schindler. Prawdziwa historia.
Stron: 864
Wydawca: Prószyński i S-ka

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć postać, która swoim postępowaniem i dokonaniami przykułaby uwagę młodych ludzi na chwilę dłużej, tak by z uwagą o niej słuchali, zadawali pytania, byli w tej dyskusji poważni. Oskar Schindler jest taką osobą. Bez względu na to, czy o nim rozmawiamy, czy oglądamy film, nie ma w klasie osoby, która nie byłaby zainteresowana tematem. Dlatego gdy nadarzyła się okazja przeczytania książki o nim, nie wahałam się ani chwili. Oskar Schindler to postać kontrowersyjna i niejednoznaczna. 
Człowiek interesu, przedsiębiorca i dusza towarzystwa. 
Członek partii nazistowskiej i Abwehry. 
Miłośnik kobiet, dobrych trunków i cygar. 
Niemiec, który ryzykując życiem i majątkiem, uratował  przed zagładą około 1200 Żydów.
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 

Praca nad niniejszą biografią zajęła Dawidowi M. Crowe 7 długich lat, w trakcie których odbył wiele podróży, rozmawiał z wieloma ludźmi, przeczytał i przejrzał masę zdjęć i dokumentów. 
Początkowo opierał się głównie na książce Thomasa Keneally'ego Arka Schindlera oraz na głośnym i genialnym filmie Stevena Spielberga Lista Schindlera. Horyzonty badawcze autora poszerzyły się znacznie, gdy odkryto duży zbiór prywatnych dokumentów i listów Schindlera, co nie tylko wydłużyło czas pisania książki, ale też rzuciło światło na nowe fakty z życia tego interesującego człowieka. Bardzo pomocne pisarzowi okazały się zwłaszcza trzy osoby. Jedną z nich był Sol Urbach, jeden z "Żydów Schindlera. Pracował on w fabryce Emalia i Brunnlitz i bardzo dobrze znał Schindlera. Dwie pozostałe osoby to Chris i Tina Staechrowie. Lista ta jest jednak o wiele dłuższa, gdyż wielu Żydów, którzy mieli z Schindlerem styczność chciało się podzielić swoimi wspomnieniami i wrażeniami. 
Moim zdaniem relacje żyjących świadków i rozmowy z nimi mają zarówno dobre, jak i złe strony. Naoczne relacje i wspomnienia znacznie wzbogacają literacki portret Schindlera. Z drugiej, znacznie wydłuża to pracę i popycha do kolejnych poszukiwań, bo wśród wielu interesy i zachowanie Schindlera wzbudzały kontrowersje, które wypłynęły zwłaszcza w momencie przyznawania Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Nic dziwnego, bo w końcu ilu ludzi, tyle opinii i obrazów danej osoby. 

Niniejsze wydanie robi wrażenie nie tylko okładką i swoją opasłością. Książka składa się z 15 rozdziałów. 
Rozpoczyna się rozdziałem opisującym wczesne lata dziecięce Oskara i jego młodość aż do wybuchu II wojny światowej. 
Kolejne rozdziały opisują interesy Schindlera w Krakowie, znajomość  Amonem Goth oraz stopniowe tworzenie się mitu Schindlera, w którego podstaw legła owa słynna lista. Ale na tym nie koniec. 
Dalsze rozdziały opisują losy Schindlera w Niemczech i Argentynie, jego kłopoty finansowe oraz zmierzch jego życia. 
Całość zakończona jest rozdziałem zatytułowanym Refleksja, w którym autor, bez zbędnego psychologizowania stawia kilka własnych tez. 
Książka zawiera także kilkanaście zdjęć archiwalnych, bogaty indeks nazw i nazwisk oraz wykaz skrótów. 

Książka Dawida M. Crowe jest niezwykle rzetelnie napisaną i  wartościową pozycją i może ją przeczytać każdy, kto choć trochę interesuje się tymi strasznymi czasami, w których dwa ludzkie życia stawiane na szali, wcale nie były równorzędne. Będzie to nie tylko wspaniałe uzupełnienie wiedzy uzyskanej podczas seansu filmu, ale też wiele rzeczy i faktów pozwoli usystematyzować lub spojrzeć na nie z innej strony. 
Polecam. 

Dziękuję!

1 komentarz:

  1. Zawsze chciałam przeczytać "Listę Schindlera"... To zdecydowanie fascynująca postać.

    OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.