czwartek, 7 kwietnia 2016

Kolorowanka od Wydawnictwa Vesper. Rośliny egzotyczne.

 Typ: Kolorowanka Rośliny egzotyczne
Liczba kart do pokolorowania: 44
Wydawca: Vesper

Kolorowanki dla dorosłych przeżywają obecnie swój renesans. Ich wybór na rynku jest ogromny, zarówno pod względem tematycznym, jak i wizualnym. Do wyboru do koloru, jak mówi przysłowie. Mamy zatem wszelkiego rodzaju rośliny, zwierzęta, budowle, ogrody, mandale, itp.

Na początku nowego roku swoją kolejną książkę z kolorowankami wydało wydawnictwo Vesper. Jest to swoista kontynuacja pozycji Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew. Rośliny kwitnące.
Niniejsza pozycja zawiera ryciny z roślinami egzotycznymi i jest to jak najbardziej logiczne.Kolorując Rośliny kwitnące byłam nimi zauroczona, jednak, jako zapalony ogrodnik i miłośnik kwiatów, zwłaszcza cebulowych, kilka razy złapałam się na myśli, że brakuje mi roślin bardziej niezwykłych, niedostępnych na co dzień. Trudno mi było bowiem uwierzyć, że ciekawi świata Brytyjczycy, poprzestali tylko na roślinach z własnego otoczenia. Ich ciekawość świata zapisała się przecież na trwale na kartach historii.  
Jak widać podświadome życzenia lubią się spełniać i oto do moich rąk trafił ten zbiór.


Wzorem poprzednich wydań Rośliny egzotyczne zawierają 44 karty do kolorowania. Ilustracje zawarte w książce pochodzą z Biblioteki oraz Kolekcji Sztuki i Archiwów Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew. Pierwotnie ukazywały się one w czasopiśmie Curtis's Botanical Magazine wydawanym od 1787 roku. Autorem wszystkich plansz jest Walter Hood Fitch, niezwykle popularny w epoce rysownik i ilustrator. Dla Curtis's Botanical Magazine wykonał on blisko 2,7 tys.  rycin, a w całym swoim życiu stworzył ich ponad 10 tysięcy. 

Schemat jest taki sam, jak w poprzednich zbiorach. Po lewej stronie znajduje się oryginalna rycina dane rośliny, w przepięknych barwach i wykonana niesamowicie dokładnie, jak na tamte czasy. Mamy tutaj zatem nie tylko sam kwiat, są też liście, pędy, przekrój nasion i cebule. Starannie oddane zostały cienie na załamaniach liści, czy łodyg. Po prawej stronie mamy tę samą roślinę w wersji czarno-białej, do pokolorowania, już z zaznaczonymi cieniami, co moim zdaniem bardzo ułatwia sprawę, mniej wprawionym w kolorowaniu.
Na początku wydania znajduje się lista wszystkich rycin wraz z ich nazwami łacińskimi, które zachęcają do samodzielnych poszukiwań w Internecie.


Kolorując rośliny mamy możliwość wypróbowania wielu środków. Jeśli ktoś nie chce inwestować w przybory, nadadzą się do tego zwyczajne ołówkowe kredki i efekt będzie zadowalający. Kiedy jednak kolorowanki zaczęły pojawiać się na rynku, razem z nimi wzrosło zainteresowanie przyborami i zawrzały dyskusje na temat dobrej jakości kredek, farb czy nawet żelopisów.
Przy kolorowaniu niniejszego zbioru bardzo dobrze sprawdzą się wyżej wspomniane kredki ołówkowe, ale warto też posłużyć się świecowymi, a nawet sięgnąć po pastele. Przy zaznaczaniu konturów lubię używać żelopisów, które oferują dużą ilość odcieni i kupiły mnie, przyznam to bez wstydu, ładnie mieniącym się na papierze brokatem. Chyba to właśnie jest najlepsze w zbiorach kolorowanek; zachęcają do samodzielnych poszukiwań na tematy z nimi związane, a co ważne do wyszukania najlepszej dla siebie metody kolorowania. To dlatego, podkreślam to już po raz kolejny, na tego typu zabawy nie ma limitu wiekowego. Młodsi mogą się wprawiać i rozwijać, starsi bawić, odstresowywać, a nawet uczyć, bo w końcu na to też nigdy nie jest za późno.


Polecam Rośliny egzotyczne nie tylko botanikom, ale też każdemu kto szuka siebie czegoś fajnego i oryginalnego, kto chce odpocząć po ciężkim dniu, wyłączyć się na bodźce zewnętrzne i po prostu trochę pobawić się kolorami. 
Dziękuję!

3 komentarze:

 1. Piękna ta malowanka! Chyba najbardziej lubię takie z kwiatkami - fajnie się je maluje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ się zgrałyśmy z tą kolorowanką :-)
  Książka jest piękna, ilustracje cudowne, mnie jednak brakowało szaleństwa kolorów.
  Dziękuję za podpowiedź z żelopisami, o nich nie pomyślałam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja tak nie umiem kolorować :( nie wychodzi mi!

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.