środa, 11 września 2019

Rick Riordan: 9 z dziewięciu światów

Autor: Rick Riordan
Tytuł: 9 z dziewięciu światów
Seria: Dodatek do trylogii Magnus Chase i Bogowie Asgardu
Stron: 176
Wydawca: Galeria Książki

Z dużą dozą nieufności podchodziłam do tej książki. Opis wydawcy obiecywał kilka dodatkowych opowiadań ze świata nordyckich bogów oraz Magnusa Chase’a i jego przyjaciół. 
 
Podróże między światami bogów, krasnoludów, elfów i śmiertelników nie należą do prostych, trudno mi było sobie też wyobrazić, jak te 9 światów może się mieścić na jednym ogromnym drzewie. Sprawę rozjaśniła mi nieco ilustracja okładkowa oraz 9 opowiadań sprytnie przez autora połączonych jednym wątkiem. 

Każde opowiadanie ma innego narratora. Głos więc oddaje autor Blitzenowi, Hearthsonoe’owi, Malory, Halbornowi, TJ-owi, Alex, Samirze, Amirowi, narzeczonemu Sam, a także Odynowi. Co ciekawe sam Magnus się tutaj nie pojawia i trzeba przyznać jego ekipie, że bardzo dobrze radzą sobie bez niego. 

Przygoda zaczyna się od tego, że Odyn rozglądając się po 9 światach dostrzega coś niepokojącego. Wysyła na specjalną misję walkirię Sam. Tymczasem Thor, maniak seriali i ludzkich gadżetów postanawia zrobić sobie morderczy maraton przez wszystkie krainy. Przygoda każdego z bohaterów zaczyna się dokładnie tam, gdzie zakończyła się misja poprzedniego, a opętańczo biegnący Thor upraszcza zadanie, bądź je utrudnia. 

Trzeba przyznać autorowi, że napisanie tej książki było świetnym pomysłem. Przyjemnie było lepiej poznać przyjaciół Magnusa i zajrzeć do ich głów, żeby się przekonać, co myślą. Jednocześnie pokazali się jako zaradni i pomysłowi, zupełnie jakby bez Magnusa mogli wreszcie rozwinąć skrzydła. 

9 z dziewięciu światów to bardzo udany dodatek do macierzystej serii. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na lekturę, nic rzecz jasna nie traci. Gdyby jednak postanowił przeczytać, to nie pożałuje; nie raz się zaśmieje i dowie kilku interesujących szczegółów. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.