środa, 18 stycznia 2012

Licia Troisi: Misja Sennara

Misja Sennara to druga cześć trylogii Kroniki Świata Wynurzonego. Akcja części drugiej zaczyna się właściwie dokładnie w momencie, gdy skończyła się pierwsza. Zagrożenie ze strony Tyrana jest już realne i Rada Wolnych Krain oraz Rada Magów już nie może sprawy bagatelizować, ani tematu unikać, choć widać doskonale, że najchętniej zostawiliby rzeczy własnemu biegowi, poddali się fali wydarzeń, by następnie lamentować nad utratą wolności i niepodległości.
Sennar, który od niedawna jest pełnoprawnym czarodziejem podaje pod dyskusję na forum pomysł, by udać się do Świata Zanurzonego zwanego też Zalenią i poprosić jego mieszkańców o pomoc. Pomysł ten nie wydaje się Radzie udany ani trafiony. Od ponad pół wieku nikt nie słyszał o Zalenii, ci, którzy tam wyruszyli, nie wrócili i kraj, który kiedyś był realny, teraz wydaje się wszystkim jedynie bajką. Sennar jest jednak zdeterminowany i decyduje się na samotną wyprawę. Żegna się z Nihal i wyrusza w podróż, być może bez powrotu.
Nihal tymczasem kontynuuje szkolenie pod kierunkiem Ida, ciężko pracuje nad swoją techniką walki i buduje więź ze smokiem Oarfem. O Sennarze nie może zapomnieć, bo boli ją świadomość, że najprawdopodobniej już go nie zobaczy.
Sennar z uporem godnym podziwu kontynuuje podróż, nawiązuje nowe i przydatne dla misji znajomości i zastanawia się, czy zdoła zapomnieć o Nihal. Upór młodego czarodzieja opłaca się. Odnajduje ukryty w podwodnych głębinach Świat Zanurzony i stara się przekonać do siebie mieszkańców, co początkowo jest bardzo trudne. Każdy intruz z zewnątrz jest tu traktowany jak wróg, którego należy unieszkodliwić, by nie naruszyć spokoju i bezpieczeństwa, jakie przez wiele lat tu budowano.
Pojawia się zatem pytanie: czy wojna, która mieszkańców Zalenii teraz nie dotyczy, ominie ich w przeszłości? Czy sprawy, od których się kiedyś odżegnali, już nie są ich sprawami? Sennara czeka trudne zadanie dyplomatyczne.
W części drugiej akcja nieco spowalnia, bo wiadomo, że przyśpieszy w trzeciej. W ramach pewnej rekompensaty, czytelnik dowiaduje się więcej na temat taktyki wojsk Tyrana, poznaje jego najlepszego generała Dolę, który to stanie się głównym antagonistą dla gnoma Ido. Automatycznie poznajemy szokujące szczegóły z przeszłości Ida, a Nihal ulega pragnieniu, by pokonać Dolę za wszelką cenę i dowiaduje się, że bycie ostatnią, jedyną ocaloną łączy się z pewnymi obowiązkami.
Decyzja bohaterki zaważy na losach całego Świata Wynurzonego, a sposób pokonania Tyrana będzie nie tylko trudny i wymagający poświęceń, ale także zmieni wszystko w życiu Nihal i w jej postrzeganiu swojego losu. Czyżby życie wojowniczki nie należało jedynie do niej samej? To się okaże w części trzeciej, której recenzja już niebawem.
Polecam, bo warto!

Autor: Licia Troisi
Tytuł serii: Kroniki Świata Wynurzonego
Tytuł części drugiej: Misja Sennara
Wydawnictwo: Videograf II
Stron: 357
Moja ocena: 8/10

11 komentarzy:

 1. Hmm, może kiedyś przeczytam. Musiałabym najpierw zajrzeć do pierwszego tomu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podziwiam Cię za to umiłowanie fantasy, ja nie mam aż takiego zacięcia, zdecydowanie wolę sensacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natula, ;)
   kocham fantasy i właśnie to popycha mnie do ciągłego szukania nowych tytułów i cykli. To jak odkrywanie nowego świata. ;)

   Usuń
 3. Z pewnością przeczytam po takiej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie nie moje gusta:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Może kiedyś. Na razie wstrzymam się jeszcze z tą serią, gdyż mam sporo zaległości do nadrobienia.

  OdpowiedzUsuń
 6. no a ja chcę przeczytać a nie mam dojścia ;( ale ostatnio mam przypływ finansów więc może sobie sprawię :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowicie mnie zaintrygowałaś! Jak to się stało, że nie znam tej książki? Muszę nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Recenzja bardzo ciekawa jednak książka na pewno nie dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Najpierw sięgnę po pierwszą część...

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy bym nie zwróciła uwagi na tą serię gdyby nie Twoja recenzja. Zaciekawiłaś mnie...

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.