piątek, 2 stycznia 2015

Gabrielle Zevin: Zapomniałam, że Cię kocham

Autor: Gabrielle Zevin
Tytuł: Zapomniałam, że Cię kocham
Stron: 264
Wydawca: INITIUMKierunek życia ludzkiego jest wypadkową różnych wydarzeń i przypadków. Tym mocniej może boleć fakt, że, w chwili gdy wszystko wydaje nam się znane i zaplanowane, jeden drobny wypadek może zmienić wszystko.
W ten właśnie sposób drastycznej zmianie ulega życie 17-letniej Naomi.
Zdolna tenisistka, redaktorka szkolnej księgi pamiątkowej, dziewczyna najpopularniejszego chłopaka w szkole, córka znanych rodziców, doznaje amnezji w wyniku upadku ze schodów. Ta jedna chwila i w sumie niegroźny uraz powodują, że Naomi traci pamięć z ostatnich 4 lat swojego życia. 
Odzyskuje przytomność w karetce, przy niej czuwa nieznajomy przystojny chłopak, a Naomi jest kompletnie zdezorientowana. Im dalej, tym gorzej. Jeszcze w szpitalu dowiaduje się, że jej rodzice są rozwiedzeni, mama ma nową rodzinę, a tata niedługo się żeni. Bohaterka wraca do domu i próbuje poradzić sobie z nową dla niej sytuacją, co wcale nie jest łatwe. 
Nie wiadomo, czy pamięć wróci, a jeśli tak, to kiedy. Sytuacji nie ułatwiają Naomi szkolni koledzy, którzy teraz wiedzą o niej więcej niż ona sama. Co takiego Naomi czuje lub czuła do Ace'a, że zostali parą? Czy pozornie nierozgarnięty osiłek, mógł jej zaofiarować coś więcej, niż tylko imprezy, alkohol i bycie popularnym? Dlaczego szkolny odludek James jest tak pociągający i tajemniczy, a najlepszy przyjaciel Will ciągle zgrywa dla niej muzyczne składanki na różne okazje? 
Dlaczego rodzice Naomi się rozstali i dlaczego nastolatka nie rozmawia z mamą? 
Pytań, wątpliwości i niewiadomych będzie wiele, ale samo ich odkrywanie lub wyjaśnianie to największa przyjemność z czytania tej książki. 
Powieść podzielona jest na trzy części zatytułowane Byłam, Jestem, Będę, co wystarczająco jasno mówi czytelnikowi, czego będą dotyczyły.
Część pt. Byłam skupia się głównie na odkrywaniu powiązań bohaterki z bliskimi jej ludźmi i tu nieocenionym jest Will, który wie na temat Naomi dosłownie wszystko. Część zatytułowana Jestem to nadal odkrywanie przeszłości, ale też mierzenie się z tym co jest teraz, dokonywanie wyborów i podejmowanie nowych wyzwań. Najkrótsza część Będę to już finałowe decyzje Naomi, przemyślane i najdojrzalsze z dotychczasowych.
Odkrywanie tego, jakim się było nie zawsze jest przyjemne, tak samo jak świadomość, że do pewnych uczuć i stanów, powrotu już nie ma. Ktoś, kogo kiedyś bardzo się lubiło, teraz może już w nas takich uczuć nie budzić. Za to ktoś kto w ogóle początkowo był przez nas nie dostrzegany, teraz jawi się nam w zupełnie innym świetle.
Gdyby amnezję potraktować, jak drugą szansę, wtedy do wielu spraw można by podejść z zupełnie innej strony. Naomi taką właśnie szansę dostaje. Czy wykaże zrozumienie dla rodziców? Czy doceni wysiłki przyjaciela? Czy wybierze rzeczy, które lubi i które są dla niej ważne? Okaże się. 
Zapomniałam, że Cię kocham to przyjemna, sympatyczna powieść na wolne popołudnie. Czytać ją mogą nastoletni czytelnicy, ale też ci nieco starsi. Napisana prostym, przystępnym językiem, bawi i wzrusza tym, że relacje międzyludzkie nie zawsze układają się tak sielsko i różowo, jakbyśmy chcieli. To także historia o dojrzewaniu do podjęcia pewnych decyzji, dokonania wyborów, zarówno tych cięższych, jak i tych zupełnie drobnych.
Dobry rozluźniacz. Polecam romantyczkom i lubiącym chwilę refleksji.

3 komentarze:

  1. Ostatnio czytałam i moja opinia jest bardzo zbliżona do Twojej. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam już dosyć dawno temu, ale wspominam miło :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Już sam tytuł mnie przekonuje :P Rozejrzę się za tą książką

    OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.