wtorek, 2 lutego 2016

Rick Riordan: Złodziej pioruna

Autor:  Rick Riordan
Tytuł: Złodziej pioruna
Seria: Percy Jackson i bogowie olimpijscy, t.1
Stron: 358
Wydawca: Galeria Książki


Powiedzieć, że kłopoty trzymają się Percy'ego Jacksona to za mało. One dosłownie do niego lgną, jak gdyby chłopiec był dla nich czymś w rodzaju zapalniczki. I nie są to zwyczajne, codzienne kłopoty. Jak już coś się zdarzy, to nie tylko z wielkim hukiem, ale ma znamiona wydarzeń, których ludzki umysł nie potrafi wyjaśnić. 
Percy nie jest łobuzem, obca jest mu wszelka złośliwość czy działanie z premedytacją. On sam nie potrafi wyjaśnić, dlaczego tak jest i co jest przyczyną tych wszystkich wypadków. Trudno jednak, by otoczenie było dla niego wyrozumiałe, kiedy niszczy szkolny autobus starożytną armatą albo "ląduje" całą klasę w rekinarium. To dlatego Percy zmienia szkoły mniej więcej raz na rok, a wygląda na to, że niebawem czeka go siódma zmiana. Tajemnicze wydarzenia wokół chłopca nasilają się. W rodzinnym domu Percy'ego także nie jest za różowo; mama ciężko pracuje, a ojczym Gabe w niczym jej nie pomaga, zaś pasierba nie cierpi. 

Kiedy szkolna nauczycielka od matematyki zmienia się w mityczną harpię, atakując chłopca, sprawy przybierają bardzo poważny obrót. Od jedynego bliskiego kolegi Grovera dowiaduje się, że jest niezwykły. Mama chłopca w obawie o bezpieczeństwo syna wysyła go na letni obóz. Nie jest to jednak zwyczajny survival skautowski. To obóz, ze wzmożonymi środkami bezpieczeństwa, dla dzieci, które są herosami, czyli potomkami olimpijskich bogów. Tak. Era bogów nie skończyła się wraz ze zmierzchem starożytności. Bogowie istnieją nadal, dostosowani do zmieniających się czasów ludzkości. Co za tym idzie mogą mieć dzieci ze śmiertelnikami. Okazuje się, że tych dzieci jest całkiem sporo, a Percy jest jednym z nich.

Tak, w skrócie, zaczyna się wielka przygoda Percy'ego Jacksona. Oskarżony o kradzież pioruna piorunów należącego do Zeusa, Percy wyrusza w podróż przez całe Stany, aby nie tylko złapać prawdziwego złodzieja, ale też odzyskać piorun i oczyścić swoje imię z mnożących się kalumni. Z pomocą przyjdą chłopcu satyr Grover oraz mądralińska Annabeth, córka Ateny.  Młodzi bohaterowie zmierzą się ze ścigającymi ich potworami takimi jak Erynie, czy Meduza, odwiedzą siedzibę Lotofagów, udadzą się nawet do samych Podziemi, gdzie przyjdzie im układać się z Charonem oraz tresować Cerbera. 

Powieść Riordana jest adresowana raczej do młodszego czytelnika, w końcu główny bohater ma 12 lat. Jednak starszy czytelnik także powinien ją przeczytać z przyjemnością. Jest to lekka, zabawna i skrząca dobrymi pomysłami historia, w której mitologia otrzymuje nowy wymiar, bo przecież bogowie nawet wyglądem musieli się dostosować do nowych czasów.
Gdzie współcześnie mogą znajdować się  Olimp i Hades? Co Meduza robi ze wszystkimi zamienionymi w kamień ludźmi? Jak Lotofagowie mamią wędrowców i czym dziś zajmuje się Dionizos? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi daje Złodziej pioruna.

Złodziej pioruna to dopiero pierwsza część cyklu, a więc początek przygód młodego herosa. Z chęcią zapoznam się z jego dalszymi przygodami, tym bardziej, że lektura opowiadań o olimpijskich herosach mocno mnie ku temu skłoniła. 

5 komentarzy:

 1. Już kilka razy podchodziłam do tej książki, jednak za każdym razem nie mogę się do niej przekonać. Mimo że usłyszałam wiele pozytywnych opinii na jej temat. Nawet nie wiem co mnie od niej odtrąca :/ Ale obiecałam sobie, że w tym roku muszą ją przeczytać.. tylko kiedy xd
  Baardzo fajny masz blog, pozdrawiam

  http://rosti367-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Wciąż nie miałam okazji zapoznać się z twórczością tego autora.

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 3. Czeka na mnie pierwszy tom, mam nadzieję, że mi się spodoba. Buziaki, Idalia :**

  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od dawna chcę przeczytać ten cykl. Wypożyczę pierwszy tom podczas następnej wizyty w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.