czwartek, 27 października 2011

Recenzja książki Łowcy mitów

Autora niniejszej pozycji książkowej można powiązać z takimi projektami jak Hellboy, Buffy, postrach wampirów, czy Angel. Christopher Golden jest autorem  książek, komiksów, a nawet twórcą gier komputerowych. Książka Łowcy mitów jest pierwszą częścią trylogii Za Zasłoną. 
Akcja powieści rozpoczyna się w środku zimy  pewnego wieczoru, kiedy to  młody prawnik Oliver Bascombe, na dzień przed swoim ślubem, zauważa w oknie swojego pokoju dziwaczną postać. Tajemniczym gościem okazuje się być sam legendarny Dziadek Mróz ścigany przez równie tajemniczego i groźnego prześladowcę. Mróz jest ranny i prosi Olivera o pomoc. Zaskoczony młodzieniec, który już dawno przestał wierzyć w bajki, pomaga Mrozowi uciec i w ten sposób przechodzi za Zasłonę, czyli niewidzialną dla śmiertelników ścianę, która oddziela świat realny od świata mitów i legend. Przejście za Zasłonę było dość łatwe, ale powrót będzie już znacznie trudniejszy, okazuje się bowiem, że gdy śmiertelnik przejdzie na drugą stronę musi już tam zostać na zawsze. Dla Olivera, który następnego dnia ma się żenić, taki stan rzeczy jest nie do przyjęcia. Sytuacja jest tym gorsza, że obydwa światy są zagrożone, ponieważ ktoś poluje zarówno na legendarne istoty, jak i na zwykłych śmiertelników. Życie Olivera także jest w niebezpieczeństwie. Młodzieniec wspólnie z Mrozem i spotkaną po drodze Kitsune, kobietą - lisem uciekają przed prześladowcami. Ze zgrozą odkrywają, kolejne pomordowane istoty, o których Oliver dotąd myślał, że są tylko wymysłem bajarzy. 
Tymczasem w świecie realnym ojciec Olivera wynajmuje prywatnego detektywa, by bez niepotrzebnego rozgłosu odnalazł jego syna. Sytuacja komplikuje się, gdy niedługo potem pan Bascombe zostaje brutalnie zamordowany, a siostra Olivera, Colette - porwana. Oczywiście od razu domyślamy się, kto stoi za tymi wszystkim mordami, choć imię najważniejszego mocodawcy poznajemy dopiero na końcu książki. 
Szczerze mówiąc mam dość mieszane uczucia do tej książki. Przez ogromny szacunek, jakim darzę twórcę Buffy i Angelusa, doczytałam powieść do końca, ale czy sięgnę po kolejny tom, tego nie wiem. Akcja toczy się dość sprawnie, nie ma niepotrzebnych dłużyzn, język jest jasny i zrozumiały. A jednak to ciągłe pojawianie się coraz to nowych,  dziwacznych stworzeń, które wyskakują bez uprzedzenia niczym diabeł z pudełka, nieco drażni. Były momenty, że czułam się nieco zagubiona i przytłoczona tym nawałem ludzko - zwierzęcych hybryd. Zakończenie powieści jest otwarte, co jest zrozumiałe w obliczu planowanych dwu kolejnych tomów. Zagadka morderstw nie zostaje do końca wyjaśniona, do połączenia akcji z obu światów na razie nie dochodzi. Mnie osobiście zabrakło w tej książce tego czegoś, co nie pozwala się oderwać od lektury i każe połykać jej treść aż do końca, do tej wspaniałej czytelniczo chwili poznania. Tu tego nie było. Spokojnie mogłam odłożyć czytanie, by pójść coś zrobić, a potem wrócić do czytania, bez poczucia, że straciłam wątek. Książkę Łowcy mitów mogę zatem polecić fanom gatunku i ludziom cierpliwym, gdyż na przekład kolejnej części przyjdzie zapewne trochę poczekać. Ci, którzy podobnie jak ja oczekiwali tego książkowego magnetyzmu, mogą sobie lekturę darować.
Autor: Christopher Golden
Tytuł: Łowcy mitów
Seria: Za Zasłoną
Wydawnictwo: Amber
Stron: 366
Moja ocena: 7/10

5 komentarzy:

 1. Cierpliwa na pewno nie jestem.
  Co do książki to zapowiada się całkiem ciekawie, choc nie jestem pewna czy sięgnę. Jednak kto wie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy ja dałabym radę z tym natłokiem ludzko - zwierzęcych hybryd, skoro tobie samej też to przeszkadzało. Chyba raczej na chwile obecną powstrzymam się jeszcze z kupnem tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozdrawiam nową blogowiczkę i obiecuję zaglądać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmmm.. sama nie wiem. Może kiedyś odważę się przeczytać tę książkę? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie dam tej książce szansę:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.