czwartek, 20 lutego 2014

Philippa Gregory: Krucjata

Autor: Philippa Gregory
Tytuł: Krucjata
Seria: Zakon Ciemności, t.2.
Stron: 299
Wydawca: EGMONT
Moja ocena: 8/10


Krucjata jest kontynuacją Odmieńca autorstwa Philippy Gregory. Powieści są częścią cyklu Zakon Ciemności, a ich akcja dzieje się w mrocznej i fascynującej epoce średniowiecza, pełnej zabobonów, guseł i lęków. W epoce średniowiecza nad wszystkim dominuje Kościół, będący potężną instytucją, zdolną poskromić nawet świeckich władców i zmusić ich do uległości.  
Ludzie w średniowieczu bali się wszystkiego, czego nie znali, a ponieważ stosunkowo mało wiedzieli o świecie, więc bali się praktycznie wszystkiego; zjawisk pogodowych, tego, że ktoś więcej umiał, bo zdobył wykształcenie, tego, że ktoś jest zwyczajnie inny, a nawet tego, że ktoś mając w sobie potrzebę kąpieli, myje się częściej niż raz na rok. Te wszechobecne lęki, ocierające się wręcz o ksenofobię, powodowały, że wszelkie nieszczęścia lub klęski przypisywano ciemnym mocom, a lekarstwem na nie było zabicie tego, kogo z kłopotami skojarzono. 
Zadaniem Zakonu Ciemności jest badanie tego rodzaju wydarzeń, gdyż według powszechnego mniemania są one zwiastunami końca świata.  Dlatego po świecie wędrują wysłannicy Zakonu, zwani Inkwizytorami, którzy obserwują, rozmawiają z ludźmi, a kiedy zachodzi taka konieczność, przeprowadzają śledztwa i wydają wyroki. 
Takim właśnie Inwizytorem jest młody nowicjusz Luka Vero. Wraz ze swoimi towarzyszami, skrybą Piotrem oraz pomocnikiem Freize, wędrują zgodnie z kolejnymi pisemnymi instrukcjami, które przekazywane są przez tajemniczego mistrza w kapturze. W tomie pierwszym Luka poznał swoją rówieśniczkę Izoldę i jej niewolnicę Iszarak. Izolda pozbawiona majątku i praw do spadku przez podstępnego brata, postanawia udać się do Zagrzebia do przyjaciela zmarłego ojca i prosić go o pomoc. W ten sposób grono powiększa się i bohaterowie postanawiają podróżować razem.
W części drugiej Luka i inni podczas swojej podróży dowiadują się, że z  Europy do Jerozolimy wyruszyła krucjata składająca się wyłącznie z dzieci. Przewodzi jej skromny pastuszek Johann, który ma w sobie moc przyciągania do siebie ludzi oraz dar pięknego przemawiania. Luka postanawia zbadać, czy Johann faktycznie ma wizje, w których przemawia do niego Bóg, czy też może jest oszustem i naciągaczem. Sprawa szybko przybierze bardzo dramatyczny obrót, a mieszkańcy miasteczka będą musieli walczyć o życie i swój dobytek. Jakby tego było mało, w którymś momencie do brzegu przybije piracki okręt handlarzy niewolników. Będzie się zatem dużo działo. 
Od razu widać, że druga część jest znacznie lepsza od pierwszej zupełnie jakby pewne pomysły się już skrystalizowały, a autorka obrała konkretny kierunek fabuły. Zmienili się też bohaterowie, choć w dalszym ciągu znacznie lepsi i ciekawsi są Iszarak oraz Freize, nie tylko z racji swoich charakterów, ale też z powodu tego co robią, jak mówią, co umieją. Wydają się żywsi i bardziej wyraziści niż Luka i Izolda. 
Coraz mocniej widać też wątek romansowy, choć można też dostrzec pewne komplikacje, jakie autorka, takie mam wrażenie, chciałby w nim wprowadzić. 
Oprócz tego w finale powieści pojawia się tajemnica, co tylko dodaje klimatu i pewnej mroczności.
Jeśli o mnie idzie, jestem bardzo zadowolona z lektury i z niecierpliwością czekam na trzeci tom, tym bardziej, ze akcja ma się przenieść do Wenecji. 
Za książkę dziękuję pani Kasi z EGMONTU. Pozdrawiam ciepło!Recenzja opublikowana także na:
nakanapie.pl
Księgarnia Matras

8 komentarzy:

 1. Zacznę od tego, że okładka jest przepiękna! Postarali się i to bardzo :)
  "Odmieńca" nie miałam jeszcze okazji czytać, ale czytałam wiele pozytywnych opinii i jestem jak najbardziej na tak co do późniejszego przeczytania :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Wg mnie druga część też jest lepsza od "Odmieńca"! :) Z niecierpliwością czekam na trzecią część.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na swojej półce mam już "Odmieńca", dlatego gdy tylko go przeczytam i mi się spodoba, z pewnością będę się również starała o "Krucjatę"! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, Wenecja, mniam, druga część istotnie zapowiada się przyjemnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękna okładka. Kuszą mnie książki tej autorki

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mnie zachęciłaś do przeczytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może być ciekawie. Jest nadzieją, że moja opinia o tej serii znacznie się poprawi :) Muszę tylko poczekać, aż książka do mnie dotrze :)

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.