piątek, 12 września 2014

Veronica Roth: Zbuntowana

Autor: Veronica Roth
Tytuł: Zbuntowana, cz.2.
Stron: 364
Wydawca: AMBER


Stało się. Kontrolowani przez serum Nieustraszeni o mały włos nie dokonali masakry na Altruistach. Doszło do walk, w wyniku których zginęli rodzice Tris, a ona sama stała się bezfrakcyjna.
To, co tak długo w miarę dobrze się sprawdzało, czyli podział na frakcje, dbałość, by każdy wyróżniał się góra jedną cechą, przestało działać. 
Druga część trylogii Niezgodna, o dziewczynie myślącej dość niestandardowo, zaczyna się w zasadzie w momencie, w którym skończyła się część pierwsza. 
Tris razem z Tobiasem, Calebem i Marcusem udaje się do siedziby Życzliwych, w nadziei na  azyl, ale i pomoc. Pomoc i dach nad głową bohaterowie co prawda otrzymują, ale na coś więcej już nie mogą liczyć. Pokojowo nastawieni i unikający konfliktów Życzliwi, nie chcą się opowiadać po żadnej ze stron, myśląc, że w ten sposób konflikt sam wygaśnie. Bohaterowie będą próbowali zatem dogadać się z Prawymi. Czy ta frakcja okaże się bardziej skłonna do współpracy i zawierania sojuszu?
Tymczasem w siedzibie Erudycji, Jeanine pracuje nad serum, które pozwoliłoby jej kontrolować wszystkich i do tego potrzebuje Niezgodnego, jako obiektu badań i testów. Nietrudno się domyślić, kto jest jej wymarzonym królikiem doświadczalnym.
Druga część trylogii jest utrzymana w innym klimacie niż pierwsza. Akcja wychodzi poza siedzibę Nieustraszonych, poza tym bohaterowie ciągle się przemieszczają. Wyraźnie widać rozłam między poszczególnymi frakcjami. Różnice, które miały się uzupełniać, tworząc udany organizm społeczny, teraz stają się źródłem nieporozumień i innych widzimisię. Niesnaski, niechęci, podejrzenia, wszystko to sprawia, że nie da się ułożyć dobrego planu; czas biegnie, giną kolejni ludzie. Ważna jest także kwestia bezfrakcyjnych, którzy urośli w liczbę i są potencjałem do wykorzystania.
Przemianom podlega główna bohaterka. Zrozpaczona po śmierci rodziców Tris, nie może się pogodzić z faktem, że najbliżsi jej ludzie mieli przed nią sekrety, których nie umiała dostrzec. Oprócz tego bohaterka ma wyrzuty sumienia związane ze śmiercią Willa, którego musiała zabić, gdy był pod wpływem serum. Od tamtej pory Tris nie może wziąć broni do ręki, co sprawia, że zawodzi w trudnych sytuacjach. Oprócz tego nie zależy jej już na życiu (a przynajmniej sama tak myśli), więc niekiedy celowo pakuje się w kłopoty. Wszystko to rzutuje na jej związek z Tobiasem, który ma własne problemy. Po długim czasie ponownie spotyka on swoich rodziców, z którymi ma niedokończone sprawy, a także powracające koszmary. 
Tris i Tobias będą musieli nie tylko zadać sobie pytania o granice zaufania w związku. Zmierzą się także z różnicą zdań i różnym sposobem rozwiązywania problemów. Trzeba przyznać, że dzięki temu ich związek stanie się głębszy i dojrzalszy, niż gdyby się opierał tylko na samym wzdychaniu i całowaniu. 
Głównym wątkiem drugiego tomu są pewne informacje, na których zależy Erudytom, a które powinny poznać także pozostałe frakcje. Informacje te rzucą trochę światła na początki społeczności frakcyjnej i przyczyny jej stworzenia. Z czytanych w Sieci recenzji wiem, że niektórym czytelnikom trochę tego brakowało w części pierwszej. Sama byłam tak pochłonięta treningiem w siedzibie Nieustraszonych, że jakoś nie przywiązywałam do tego wagi. 
Z przyjemnością stwierdzam, że część druga wciągnęła mnie równie mocno jak pierwsza. Polubiłam bohaterów, zaciekawiły mnie wątki, bardzo spodobał mi się świat przedstawiony. Dlatego od razu sięgam po część trzecią, by poznać zakończenie tej niezwykłej historii.

4 komentarze:

  1. Nie czytałam żadnej części tej serii, ale widziałam ostatnio ekranizację Niezgodnej. Mam nadzieję, że książka jest lepsza od filmu...

    OdpowiedzUsuń
  2. na pewno sięgnę, póki co widziałam tylko film z Niezgodnej. a ta okładka jest obłędna!

    OdpowiedzUsuń
  3. I tom jest świetny. II już słabszy, a trzeciego się trochę obawiam, bo ciągle przede mną :)

    OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.