poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Becky Albertalli: Simon i inni homo sapiens

Autor: Becky Albertalli
Tytuł: Simon i inni homo sapiens
Stron: 300
Wydawca: Papierowy Księżyc


Życie współczesnego nastolatka nie jest łatwe. 17-letni Simon coś o tym wie. Zewsząd czyhają na człowieka różne pokusy, problemy własne i znajomych przenikają się niczym nitki pajęczej sieci, każdy czegoś chce, rodzice mają własne wymagania, a Facebook i inne portale społecznościowe wcale nie ułatwiają sprawy. A powinny, no bo chyba w końcu po to je stworzono, co?

Simon i inni homo sapiens to debiutancka powieść Becky Albertalli, która z wykształcenia jest psychologiem klinicznym i przez kilka lat prowadziła grupę wsparcia dla nastolatków wykazujących nonkonformizm seksualny. Można zatem powiedzieć, że ta książka jest sumą przemyśleń i doświadczeń autorki. Napisana prostym i przystępnym językiem, bez zbędnych udziwnień daje czytelnikowi wgląd w psychikę dojrzewającego nastolatka, będąc przy tym dobitnym obrazem współczesnych czasów, tego jak wygląda i funkcjonuje rodzina, środowisko szkolne i towarzyskie. 

Główny bohater Simon Spier jest przeciętnym nastolatkiem. Zadeklarowany jako gej, jeszcze nie zdecydował się na ujawnienie swojej orientacji przed rodziną i przyjaciółmi. Czeka na odpowiedni moment i pewnie czekałby tak jeszcze długo, gdyby nie niespodziewany splot okoliczności. Kiedy wymieniane przez Simona maile z tajemniczym Blue zostają przeczytane przez klasowego błazna Martina, ten zaczyna szantażować Simona. Albo ten pomoże mu zdobyć serce pięknej Abby, albo Martin upubliczni maile. Simon, który nie bardzo nadaje się na swata, znajdzie się w trudnej sytuacji. Obserwując swoich przyjaciół dostrzeże, że każdy kocha się w kimś innym, co zaowocuje serią zabawnych, czasem smutnych wydarzeń. A przecież życie nie zatrzymało się nagle w jednym punkcie. Wręcz przeciwnie, biegnie na łeb na szyję do przodu. Wolny czas zabierają próby do szkolnego musicalu, myśli Simona zaprząta tajemniczy Blue, który w swoich wyznaniach staje się coraz śmielszy i koniec końców Simon staje przed trudnym wyborem: czy ujawni się sam na własnych warunkach, czy też zaczeka na rozwój wydarzeń i po prostu popłynie z prądem?  

Książka utrzymana w narracji pierwszoosobowej jest niezwykle zabawna i, choć opowiada o zwykłych, codziennych sprawach, naprawdę wciąga. Spodobali mi się bardzo rodzice Simona oraz jego siostry. W ogóle rodzina Spierów jest dobrym dowodem na to, że nawet w czasach laptopomanii i uzależnienia od Fb rodzina może spędzać czas razem i mieć ze sobą naprawdę dobry kontakt, świadczący o silnej więzi. 
Z niezwykłą swobodą autorka pisze o pragnieniu akceptacji, odnajdywaniu własnej tożsamości oraz pierwszych, często niezbyt miłych doświadczeniach, takich jak alkohol, kłótnie z rodzicami oraz walka o własną niezależność i tożsamość. Przesłanie tej historii jest nad wyraz czytelne. Każdy ma prawo do własnych wyborów i powinien być kochany i akceptowany bez względu na płeć, orientację seksualną i kolor skóry. 

Bardzo miło spędziłam czas przy lekturze powieści B. Albertalli i przyznam, że gdyby autorka napisała kolejną część perypetii Simona i jego przyjaciół, z wielką chęcią bym ją przeczytała. 
Polecam powieść dorastającym młodym ludziom, którzy czasem czują się opuszczeni lub nieco zagubieni, ale też ich rodzicom i opiekunom. Warto przeczytać tę książkę choćby po to, aby zobaczyć co się dzieje w głowie młodego człowieka,  jakimi sprawami się kieruje i co jest dla niego ważne.


Dziękuję!

2 komentarze:

  1. O kurcze. Nie brzmi ona najgorzej. Raz już czytałam książkę o geju, była średnia. Ale ta... Chciałabym ją poznać.

    OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.