wtorek, 15 listopada 2016

Owady. Kolorowanka edukacyjna

Autor: Robert M.  Jurga
Tytuł: Owady
Typ: Kolorowanka edukacyjna.
Stron: 144
Wydawca: Vesper


Najnowsza pozycja wydawnictwa Vesper związana z kolorowaniem tematycznie dotyczy owadów. Sam tytuł książki sugeruje też inny cel w niej zawarty, mianowicie element dydaktyczny. To bardzo wartościowa cecha, propagowana już od czasów epoki Oświecenia, aby temat, który zgłębiamy, oprócz tego, że bawi, także uczył. 

Książka jest owocem współpracy dwóch autorów. 
Ilustrator Robert M. Jurga stworzył szkice owadów, ponadto umieścił je na tle przeróżnych wzorów geometrycznych i florystycznych. Owady to dość trudny temat z racji ich niewielkich rozmiarów, a więc trzeba je ukazać nie tylko w pewnym powiększeniu, ale też pokazać prostotę kształtów i ich różnobarwność. Autor zachęca nabywców książki do eksperymentowania z kolorowaniem, użycia kredek, flamastrów, farb, a także do samodzielnego rysowania, czy nadawania kolorów wedle własnego uznania. 
Entomologiczne komentarze do rysunków stworzył Mariusz Mleczak. Obok każdej ilustracji znajduje się łacińska nazwa owada,  krótka notka dotycząca występowania, specyfiki rozwoju i tego, czy dany owad jest drapieżny czy nie. U góry strony zawsze znajduje się rada dotycząca kolorowania, choć rzecz jasna nie jest to wykładnia, a sugestia. 

Plansze do kolorowania są poprzedzone krótkim wstępem na temat owadów w królestwie zwierząt. Na początku umieszczono także dwa schematy opisujące budowę owadów z opisem poszczególnych części ciała. Wiadomości tu zawarte są godne uwagi z pewnością przydadzą się podczas kolorowania. 

Książka zawiera plansze, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy tu zatem ważki, chrząszcze, pasikoniki, motyle, ćmy, pszczoły oraz wiele innych. Jest naprawdę różnorodnie i ciekawie. To trochę taka kontynentalna podróż, okazuje się bowiem, że pewne owady występują tylko na danej wyspie lub w konkretnym klimacie. 

Plansze stworzono na bazie sztywnego i wytrzymałego papieru, dzięki czemu prawdopodobnie unikniemy wgnieceń lub efektu przebijania, jeśli użyjemy mocnych flamastrów czy farb. 

Niniejsza kolorowanka to dobra pozycja nie tylko dla miłośników owadów, które  w ostatnich czasach stają się coraz bardziej popularne, dorastając do rangi zwierzątek domowych. Dla mnie bardzo wartościowy jest element edukacyjny, bo ważne, żeby oprócz przyjemnej zabawy w trakcie kolorowania mózg przyswajał pewne informacje, nawet nie będąc tego świadomym. Miło jest potem zdać sobie sprawę, że się coś wie, nawet jeśli nie pamiętamy skąd. 
Polecam Kolorowankę Owady. Umiejętnie łączy przyjemne z pożytecznym.
Dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.