niedziela, 11 czerwca 2017

Dominka Rosik: Projekt Królowa

Autor: Dominika Rosik
Tytuł: Projekt Królowa
Stron: 564
Wydawca: Zysk i S-ka


Emily budzi się w swoim pokoju. Nie jest to jednak pokój w jej rodzinnym domu, a w ośrodku do leczenia zaburzeń psychicznych. Okno okazuje się hologramem, a co gorsza Emily w ogóle nie pamięta jak ani dlaczego się tu znalazła.
Kobieta nie jest sama. Oprócz niej w w ośrodku znajduje się siedem osób, z których każda ma swoje sekrety oraz posiada wiedzę, która być może ułatwi im przebieg eksperymentu. Albo utrudni.

Alex i Matt to tajemniczy przystojniacy, którzy wiedzą bardzo dużo, jednocześnie udając kogoś innego.
Nadpobudliwy George zbyt łatwo traci panowanie nad sobą, a Katia wygląda na taką, na której lepiej nie polegać zbyt mocno. Britta i Olaf to bardzo zżyte ze sobą rodzeństwo, a spokojny Jian może być zbyt spokojny.
Czy Emily odkryje prawdę, dlaczego tu trafiła? Komu może zaufać, a kogo od razu powinna unikać? I jak ma podejmować decyzje, skoro co rusz coś manipuluje jej zmysłami?

Swoim klimatem powieść przypomina filmy z serii Cube. Różnorodni bohaterowie zostają zamknięci w nieznanej, pełnej zagadek, a co gorsze niebezpieczeństw, przestrzeni. Szybko okazuje się, że każdy ma jakiś brudny sekret, a w sytuacjach kryzysowych każdy reaguje inaczej. Jeden ujawni się jako strateg, inny jako najsłabsze ogniwo, jeszcze inny jako zagrożenie dla reszty grupy. Oczywiście od razu wiadomo, że nie wszyscy przeżyją to ekstremalne doświadczenie, ofiary są nieuniknione. 

Na uwagę zasługuje też umiejętnie wykreowana atmosfera zamknięcia. Bohaterowie-uczestnicy eksperymentu, w sumie niemal do końca nie wiadomo, czy są tutaj z własnej woli, czy też podstępnie ich tu zwabiono. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że ktoś lub coś odebrał im wspomnienia, co wiele utrudnia. 
Bohaterowie tak naprawdę nie mają kontroli nawet nad przebiegiem eksperymentu. Gdy już wydaje się, że coś osiągnęli, że pokonali nieznane, albo zasypiają, albo tracą świadomość. 
Dzięki temu klimat opowieści jest tajemniczy i niepokojący. 

Tak naprawdę do samego końca nie wiadomo, czy przełom, jaki następuje w eksperymencie, jest nim faktycznie, czy też może bohaterowie dalej śnią? I chyba to właśnie jest w tej historii najlepsze. Finał powieści tak naprawdę nie ujawnił wszystkich sekretów bohaterów. Emily, Matt, Alex i dr Stone wciąż mają wiele w zanadrzu. Projekt Królowa to pierwsza część trylogii, oczywistym jest więc, że dużo się tu jeszcze wydarzy. Dlatego niecierpliwie czekam na kolejny tom.

Polecam. Dobry thriller.

Dziękuję!

1 komentarz:

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.