poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Czy zbrodnia z damą idzie w parze? Recenzja zbiorcza serii Zbrodnia niezbyt elegancka Robin Stevens

 

Autor: Robin Stevens 

Tytuł serii: Zbrodnia niezbyt elegancka 

Wydawca: Dwukropek 


 

Pierwszą książkę pt.  Zbrodnia nie przystoi damie kupiłam na próbę. Spodobało mi się i zakupiłam kolejnych 6. Obecnie jestem już po ich lekturze i nie pozostaje mi nic innego, jak tylko oczekiwanie na kolejny tom, który ukaże się w październiku tego roku. Równie dobrze czytało mi się chyba tylko Tajemnice Domu Handlowego Sinclairs.

Zdecydowałam się na recenzję zbiorczą, gdyż czytałam w dość szybkim tempie, a ponieważ  z całości wyłania się wiele wspólnych wniosków, pomyślałam, że lepiej będzie, gdy napiszę o całym cyklu.

Akcja toczy się w połowie lat 30 XX wieku, wspomina się o latach 1934-36. Najczęściej miejscem akcji jest Anglia, ale nie tylko, co też ma swoje zalety. 

Główne bohaterki to 14-letnie uczennice żeńskiej szkoły dla dobrze urodzonych panien: Angielka Daisy Wells i Chinka Hazel Wong. Wspólnie tworzą tajne Towarzystwo Detektywistyczne i wzorem słynnych Herculesa Poirot oraz Sherlocka Holmesa rozwiązują różne zagadki, które im się przytrafią. Prezesem oczywiście jest nieco zadufana w sobie Daisy, a sekretarzem, a co za tym idzie narratorką całej historii, Hazel. Marzeniem Daisy jest rozwiązanie sprawy zabójstwa i oto ku jej radości taka okazja się nadarza.

Seria stworzona przez Robin Stevens jest unikatowa. I to pod wieloma względami.

Autorka w każdym tomie zmienia lokalizacje, nie jesteśmy cały czas w szkole, dzięki czemu nie jest jak w Harrym Potterze.  Pojawiają się nowi bohaterowie, ale co jakiś czas wracają także starzy, co sprawia, że świat przedstawiony jest spójny i taki swojski. Słowem miło spotykać tych, których się polubiło, a nie, że znikają po jednym występie.

W kolejnych tomach mamy okazję zobaczyć, jak funkcjonowały pensje czyli szkoły dla dziewcząt, a co za tym idzie jak plasowała się pozycja kobiety w tamtych czasach. Powiedzieć, że kobiety od zawsze były pomijane to stanowczo za mało. Widać jednak, że i to zaczyna się stopniowo zmieniać. Daisy planuje nie wychodzić za mąż, a poznana w drugim tomie inspektor Livedon z powodzeniem pełni funkcję detektywa.

Kontrastowo różne narodowości Daisy i Hazel dają nam możliwość wglądu w dwie skrajnie różne kultury, z których wywodzą się dziewczynki. I tak w tomie drugim mamy okazję zobaczyć jak funkcjonowały domy angielskiej arystokracji oraz że aranżowane ze względu na majątek małżeństwa nie były zbyt szczęśliwe i często dochodziło w nich do zdrad. Natomiast w tomie 6 płyniemy (cały miesiąc!) do Hongkongu i poznajemy skomplikowaną obyczajowość Chin z triadami włącznie.

W międzyczasie odwiedzimy także zabytkowe Cambridge oraz odbędziemy podróż legendarnym wtedy Orient Expresem. Zgodnie z cyklem roku szkolnego nie zaniedbamy zajęć w Deepdan, szkole bohaterek.

14 lat to trudny wiek i nie da się pominąć ważnych elementów dorastania takich  jak kontakty z rówieśnikami, pierwsze zauroczenia czy rozczarowania. Nieodłączne są gwałtowne emocje,  niekiedy kłótnie i tajemnice. Daisy i Hazel nie potrafią odpuścić, stąd bywa, że wpadną w kłopoty, z których ratują ich pomysłowość, a często dobrzy przyjaciele. Podobnie ewoluuje przyjaźń naszych dziewcząt. Każda ma cechy i talenty, których nie ma ta druga. Tylko wspólnie tworzą idealny team, osobno jest znacznie gorzej. Często bywa, że mają odmienne zdanie i inne teorie na temat prowadzonej sprawy, ale dzięki temu są w stanie wyłapać więcej szczegółów.

Wiele miejsca zostało poświęcone etyce pracy detektywa. Gdy w grę wchodzi eliminacja podejrzanych, może się okazać, że ktoś nam bardzo bliski jest zamieszany w podejrzane sprawy. Dobry detektyw nie może kierować się względami osobistymi i tak też postępują nasze bohaterki. Często łączą się z tym wielkie emocje, a nawet kłótnie między członkami towarzystwa, ale nadrzędną sprawą jest śledztwo.

Serię autorstwa Robin Stevens polecam dorastającym dziewczętom, które szukają dla siebie miejsca w życiu. Każdy miłośnik kryminałów w stylu retro powinien być zadowolony. Autorce  perfekcyjnie udało się uchwycić klimat tamtej epoki, w której dziewczęta powinny być skromne i dużo sprzątać, a te pragnące czegoś więcej musiały sobie mocno i z uporem wydeptywać kamienistą drogę na szczyt. 


 

Na serię Zbrodnia niezbyt elegancka składają się:

0.     Smakowite przestępstwa – zbiór 4 opowiadań oraz wskazówki autorki i bohaterek jak zostać detektywem

1.      t. 1. Zbrodnia nie przystoi damie

2.      t. 2. Herbatka z arszenikiem

3.      t. 3. Zbrodnia pierwszej klasy

4.      t. 4.   Bardzo brudna gra

5.      t. 5.Śmiertelne dziedzictwo

6.     t. 6.   Zbrodnia na receptę

7.      t. 7.Śmierć w światłach rampy (polska premiera 14 października).

8.    t. 8.   Top Marks of murder

9.     t. 9.  Death sets sail

 

3 komentarze:

 1. Zastanawia mnie jedno... na goodreads przeczytałam, że pierwszy tom nawiązuje do lebsijstwa

  OdpowiedzUsuń
 2. Są akcenty, to prawda. Ale wyłapie je tylko uważny czytelnik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A moze Pani napisać wiece... co to za akcent w czym sie prejawia? Rozważam zakup i pomogłaby mi Pani <3

   Usuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.