piątek, 6 stycznia 2017

Rachel Caine: Atrament i krew

Autor: Rachel Caine
Tytuł: Atrament i krew
Seria: Wielka Biblioteka  t. 1
Stron: 367
Wydawca: AMBERLudzkość ma w swojej bogatej historii taki czas, gdy wiedza zawarta w księgach trafiała na Listę Ksiąg Zakazanych, a z racji ludzkiego pragnienia, by tę wiedzę poznać, płonęły stosy. W świecie wykreowanym przez Rachel Caine te czasy wcale się nie skończyły. 

Jest rok 2025. Najwyższą władzą w świecie jest Wielka Biblioteka Aleksandryjska, zrzeszająca uczonych i badaczy, skrywająca w swoim gmachu liczne i bardzo rzadkie księgi, do których zwykli śmiertelnicy nie mają dostępu. W tym świecie nie istnieje druk, a posiadanie własnych książek to największe przestępstwo, za które płaci się życiem.

Główny bohater Jess Brightwell jest kurierem. Na polecenie swojego ojca, szmugluje cenne manuskrypty, sprzedając je wpływowym i podejrzanym klientom. Cała wiedza, jaką Jess posiada, pochodzi właśnie w tych książek. Młodzieniec doskonale zdaje sobie sprawę, jakie zagrożenie niesie za sobą jego zajęcie. Jego starszy brat zapłacił za nie najwyższą cenę. 
Jessa czeka jednak zupełnie inne zadanie. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku lat 17, trafia na bardzo prestiżowe szkolenie do Wielkiej Biblioteki w Aleksandrii. Szybko przekona się, że nie jest to wyrafinowana świątynia wiedzy, a raczej arena walki o strefę wpływów i władzy nad światem. Życie ludzkie nie ma tu znaczenia, najważniejsza jest wiedza, która skrzętnie ukrywana przed zwykłymi ludźmi pozwala rządzić światem, wygrywać wojny, pogrążać w mroku zapomnienia pojedyncze istnienia, jak i całe mocarstwa. Czy Jess i inni postulanci osiągną swoje cele? Czy zdobędą upragnione stanowiska? A może chodzi  nie tylko o dobre posady?

Podróż koleją do szkoły znajdującej się w egzotycznym i tajemniczym miejscu przypomina trochę klimat z pierwszego tomu przygód Harry'ego Pottera. Nowi uczniowie, rozeznanie w sytuacji, początek nauki i sekrety, które skrywa w swoich murach Wielka Biblioteka. Sekrety, które są pilnie strzeżone od pokoleń, a ich ujawnienie wstrząsnęłoby posadami świata. 
Moje drugie skojarzenie dotyczy serii Atramentowa trylogia. Zarówno tam i tu słowa mają moc sprawczą. Literatura to nie tylko wiedza, ale też alchemia i magia. 
Równie ciekawie i intrygująco wykreowała autorka bohaterów. Każdy z szóstki postulantów jest inny, każdy ma własne tajemnice, jednak razem stanowią bardzo intrygującą mieszankę wybuchową. Także przydzielony im nauczyciel Wolfe jest bardzo tajemniczy i od razu widać, że wie więcej niż mówi. 
Kolejne rozdziały są przeplatane fragmentami listów, które bezpośrednio dotyczą losów poszczególnych postulantów. Było to bardzo ciekawe i sprawiało wrażenie, że ponad naszymi bohaterami rozwija się intryga na skalę międzynarodową. 

Bardzo polubiłam Jessa. To mądry i rozważny młodzieniec, o czystym sercu, który daleko zajdzie, jeśli tylko autorka dobrze pokieruje jego życiem. Bardzo dobrze rokują także inni bohaterowie:  spokojna Khalia o egzotycznej urodzie, porywczy i kłótliwy Dario, mądra Glain i utalentowany Thomas. 

Odniosłam wrażenie, że pierwsza część serii stanowi jedynie wprowadzenie do całej historii. Bohaterowie odbyli kilka podróży, odnieśli mniejsze lub większe rany, poznając dzięki temu sposób, w jaki funkcjonuje cały ten świat. Losy Jessa, Thomasa czy Morgan dobitnie pokazały, co się tutaj ceni i co jest pożądane, a co się tępi lub zamyka w niewoli Wieży. To taka przystawka, do bardziej sytej uczty czytelniczej. A zapowiada się bardzo smakowicie. 
Polecam.

Dziękuję!

3 komentarze:

  1. Powieść wydaje się dość ciekawa, myślę, że mogłabym się na nią skusić .;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka już czeka na mnie na półce i liczę, że mi również się spodoba :)

    OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.