niedziela, 13 maja 2012

Kendare Blake: Anna we Krwi

Autor: Kendare Blake
Tytuł: Anna we Krwi
Wydawca: Prószyński i S-ka
Stron: 318
Moja ocena: 8/10
Zazwyczaj unikam powieści paranormalnych kierowanych do młodzieży. Kiedy jednak zobaczyłam okładkę tej książki od razu zapragnęłam ją przeczytać. Spodobała mi się ilustracja w tonacji szarości i czerwieni, postać dziewczyny w ociekającej krwią sukience, a sam tytuł mnie wprost zelektryzował. 
Dlatego, gdy wreszcie książka do mnie dotarła, pochłonęłam ją w jedno popołudnie. 
Krótko na temat fabuły. 
Główny bohater to nastoletni łowca duchów. Cass Lowood przejął tę profesję po swoim ojcu i od trzech lat wraz z matką podróżuje po kraju. Celem tych podróży zawsze jest jakiś duch lub upiór, który wbrew powszechnemu przekonaniu (także i mojemu), że umarli nie mogą dotknąć żywych, ani ich skrzywdzić, może faktycznie zrobić sporo złego. Cass uzbrojony w tajemniczy sztylet odsyła duchy z tego świata na inny. Ojciec chłopaka zginął w tajemniczych okolicznościach i chłopak stale utwierdza się w przekonaniu, że któregoś dnia dopadnie to coś, co doprowadziło do jego śmierci. 
Na razie jednak bohater przybywa do kolejnego miasta, z zamiarem zabicia ducha określanego przez mieszkańców Anną we Krwi. Dla Cassa ma to być ostateczny sprawdzian nabywanych przez ostatnie lata umiejętności. 
Na miejscu sprawy się jednak komplikują, ponieważ duch okazuje się wyjątkowo silny i zabija wszystkich, którzy ośmielą się wejść do domu, w którym się wychował za życia i w którym przebywa po śmierci. Z niewiadomych powodów przy pierwszym spotkaniu Anna we Krwi, podobna do greckiej Persefony lub Hekate, oszczędza Cassa. Zaintrygowany młodzieniec postanawia poznać okoliczności jej śmierci, sądząc że może to być kluczem do zrozumienia, dlaczego jest tak potężna.
Książka Anna we Krwi jest lekką i wciągającą lekturą na weekend i jeśli ją tak właśnie potraktować, okazuje się być całkiem dobrą i ciekawą historią. Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale uplasować ją na samym końcu listy, także byłoby niesprawiedliwością. 
Zacznę może od plusów książki. Znajdą się wśród nich sprawna narracja i zgrabnie tocząca się akcja bez dłużyzn. Niewątpliwie na uwagę zasługuje też początek książki, a zwłaszcza pierwszy rozdział, w którym poznajemy Cassa "przy pracy". Intryguje on i zachęca do dalszej lektury. Książkę czyta się szybko i nie ma tu czasu na nudę. Zwyczajnie jest się ciekawym, co będzie dalej. Dobrze skonstruowany został główny bohater, który najpierw budował wokół siebie mur i izolował się od ludzi, a teraz przekonuje się, że pomoc i wsparcie innych bywa często koniecznością. 
Nie ustrzegła się jednak autorka pewnych niedociągnięć fabularnych. Sam pomysł jest jak najbardziej w porządku, uważam jednak że można było dokładniej przedstawić przyczyny klątwy, jaką obłożono Annę, a nie kazać się ich czytelnikowi domyślać, a także nie nadawać duchowi dziewczyny tylu cech cielesnych. Wolałabym, aby pozostała bardziej eteryczna; bardziej duchowa niż ziemska.
Mam też nadzieję, że jest to historia zaplanowana na jedną książkę, bo przeciąganie wątku, który się tak naprawdę zakończył, na kolejne tomy byłoby już przesadą. Jest to historia dobra sama w sobie, jeśli ją stworzyć, opowiedzieć i zamknąć, no chyba że autorka wpadnie na pomysł cyklu o kolejnych przygodach Cassa z duchami. Pożyjemy zobaczymy.
Niemniej jednak Anna we Krwi bardzo mi się podobała i miło spędziłam czas na lekturze, gdy za oknem szalał wicher,  a po niebie pędziły ciemne chmury.
Powieść mogę polecić nie tylko miłośnikom romansów paranormalnych, czy historii z duchami, ale także każdemu, kto szuka lekkiej i łatwej w odbiorze lektury na wolne popołudnie. Dajcie się porwać historii sprzed pięćdziesięciu lat i poznajcie jej krwawe szczegóły. Spodoba się Wam.
Polecam!

Za egzemplarz recenzyjny 
bardzo dziękuję
Pani Annie
z Wydawnictwa
Prószyński i S -ka

26 komentarzy:

 1. I cieszę się jeszcze bardziej, ze udało mi się "Annę we krwi" dorwać wczoraj na Targach :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i nawet miło wspominam;)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. ja nie przepadam za tego typu ksiązkami, ale na temat tej widzę same pozytywne recenzje, więc chyba się skuszę... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Średnio treść mnie przekonuje. Właściwie to wolę wystrzegać się takich zbyt lekkich książek, ale z drugiej strony - sama fabuła mnie intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam na nią wielką, wielgachną ochotę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesteś kolejną osobą, której zazdroszczę tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzadko sięgam po ten gatunek, ale te mam upatrzoną:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Naczytałam się już kilka recenzji tej książki. Jedne bardzo pozytywne, drugie wprost przeciwnie. Chyba przeczytam i sama zobaczę jak to z tą książką jest

  OdpowiedzUsuń
 9. Och, mnie też brakło szczegółów klątwy, to był jeden z bardziej intrygujących motywów powieści!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam, jednak mam na nią wielką ochotę.;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Będzie kontunyacja :P A ja może nawte sięgnę po nią, choc Anna we Krwi jakoś specjalnie mnie nie zachwyciła, ale zła też nie była ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. skusiłaś mnie swoją recenzją;)
  W przyszłym miesiącu zakupię ją i przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 13. książka przede mną :)
  mam nadzieję, że w najbliższym czasie wpadnie w moje łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Yes, yes, yes :)

  Bardzo mnie cieszy Twoja pozytywna opinia, bo książka jest na mojej liście i coraz bliżej aż dojdzie na szczyt i ją wreszcie przeczytam. Ty jeszcze bardziej podsyciłaś ogień, bo uwielbiam historie paranormalne. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Akurat tę książkę już sobie upatrzyłam i naciskam na kuzynkę, aby zakupiła ją. Czasami dobrze jest mieć w rodzinie kogoś z obsesją na punkcie takich książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Strasznie marzę o książce. W końcu muszę ją kupić.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przeczytałam już kilka recenzji tej książki i muszę przyznać, że przeczytałabym ją z chęcią, mimo, że nie ciągnie mnie zazwyczaj do tego typu literatury. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zostałaś oTAGowana u mnie! :) Zapraszam i pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Muszę koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 20. No proszę! Ostatnio czytałam jedną średnio pozytywną recenzję tej książki, co mnie do niej zniechęciło, ale dzięki Twojej recenzji mam ochotę szybko się za nią wziąć - tym bardziej, że stoi już na mojej półce od jakiegoś czasu!

  OdpowiedzUsuń
 21. Ta książka sprawiła, że chciałam iść spać z wodą święconą i tasakiem (z braku lepszej broni)...
  Strasznym tchórzem jestem, ale to się podobno leczy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie mogę powiedzieć ani tak, ani nie. Nie mogę powiedzieć tak, bo gdzie ja to dostanę i nie mogę powiedzieć nie, bo do takich książęk ostatnio się przekonuję.

  OdpowiedzUsuń
 23. Strasznie ciągnie mnie do tej książki, ale na razie brak funduszy :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Już na pierwszy rzut oka jestem zachęcona do książki... wspaniała okładka, chociaż wiadomo, to treść jest najważniejsza. Cóż, opis naprawdę mnie zaciekawił i myślę, że w najbliższym czasie wezmę się za czytanie. Pozdrawiam, extinctdreams.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Mnie też właśnie okładka i tytuł do niej przyciągnęło. Przyznaje, że nota wydawcy mnie zaintrygowała. Nie jest może wybitne dzieło, ale napisane z pomysłem i ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. zazwyczaj nie czytam książek, ale gdy zobaczyłam ja, to przeczytałam ja w bardzo krotkim czasie, ona wciąga ta książka

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.