wtorek, 14 sierpnia 2012

Lesley Lokko: Pamiętne lato

Autor: Lesley Lokko
Tytuł: Pamiętne lato
Wydawca: Świat Książki
Stron: 475
Moja ocena: 8/10
Gdyby mnie ktoś zapytał, co dla mnie oznacza określenie "dobra powieść obyczajowa dla kobiet", to pierwszym co przyszłoby mi do głowy byłoby jedno melodyjne nazwisko: Lesley Lokko. Dlaczego? Bo według mnie dobra powieść obyczajowa dla kobiet po pierwsze powinna być życiowa i dobrze tę "życiowość" oddawać na papierze. Po drugie jej bohaterowie powinni być poddawani przeróżnym kaprysom losu i doświadczeniom życiowym, powinni mieć swoje ambicje, plany i starać się je realizować. Po trzecie, aby bohaterowie byli prawdziwi nie mogą być wolni od wad i błędów.  Po czwarte dobrze byłoby, gdyby akcja działa się na przestrzeni kilkunastu lat. Po piąte bardzo mile widziana odrobina romansu, dramatu i tajemnicy sprzed lat. A po szóste, co nadawałoby opowiadanej historii głębi i jednocześnie stwarzało wrażenie, że świat wcale taki wielki nie jest, dobrze byłoby gdyby akcja działa się w różnych krajach odmiennych kulturowo. Wszystkie wyżej wymienione cechy posiadają książki Lesley Lokko i to one powodują, że po każdą następną jej powieść sięgam w ciemno. Wiem, że to duży kredyt zaufania, ale jak na razie książki tej autorki wydają mi się tego warte. Nie wszystkie są jednakowo dobre i nie każda mi się jednakowo podoba. Póki co najbardziej cenię Gorzką czekoladę z niesamowitą, porywającą historią Laury i jej walki z przeciwnościami losu, ale i tak z ogromną przyjemnością sięgam po następne powieści Lokko i zapoznaję się z zawiłymi dziejami kreowanych przez nią bohaterek. 
Powieść Pamiętne lato przynosi pewną fabularną odmianę, mianowicie po raz pierwszy autorka skupia się na relacjach w jednej, dużej rodzinie Kellerów. Kellerowie są bogaci, ustosunkowani i w zasadzie mają wszystko. On - Harvey jest znanym i cenionym lekarzem, ona - Diana prawniczką. Mają trzech wspaniałych synów, którzy w odpowiednim czasie założą własne rodziny i właśnie na losach tych trzech związków skupi się akcja powieści. 
Żadna z trzech młodych kobiet, które tak szybko stają się jej synowymi, nie przypada Dianie do gustu. Amerykanka i aktorka Maddie wydaje się być hałaśliwa, nerwowa i nachalna. Z kolei Julia wydaje się emanować zbyt dużą stanowczością i siłą. Natomiast trzecia z kobiet ciemnoskóra Niela, nosząca w sobie piętno uchodźcy, jest zbyt opanowana i zamknięta w sobie. Każda z kobiet jest inna, ma własną niemile wspominaną przeszłość i noszone w sobie głębokie pragnienie akceptacji, bycia kochaną i samodzielną. Każda z tych kobiet pragnie również osiągnąć coś w życiu, a nie być tylko ładnym tłem dla pracującego męża. Z drugiej strony jednak czy zbyt gorliwa pogoń za samorealizacją nie spowoduje po drodze pewnych strat nie do odrobienia? 
Maddie chciałaby grać w teatrze, a nie tylko być żoną i matką, Julia oprócz bycia szanowaną panią adwokat chciałaby również mieć dziecko, a Niela chciałaby wreszcie pozbyć się tajemnic z przeszłości i mieć pewność, że nie wyjdą one na jaw i nie obrócą się przeciwko niej.  Każda z tych kobiet chciałaby również w cichości ducha sprostać genialnej teściowej, jednak jak się z czasem okazuje, nie jest idealna ani cała rodzina Kellerów, a już w szczególności nie sama Diana. 
Jaką tajemnicę, prezentowaną ogólnikowo czytelnikowi już w samym prologu skrywa Diana? Dlaczego dwaj starsi synowie żywią aż taką niechęć do najmłodszego brata? Dlaczego każde rodzinne spotkanie jest pełne niedomówień, nieprzyjemnych komentarzy i szybko się kończy?  I najważniejsze: czy trzy główne bohaterki odnajdą to, czego im w życiu brakuje? Tego wszystkiego warto się dowiedzieć, czytając najnowszą powieść L. Lokko Pamiętne lato
Powieść opiera się na znanym już czytelnikom Lokko schemacie. Na przestrzeni dziesięciu lat obserwować będziemy bohaterów w momentach dla nich przełomowych; akcja toczy się od roku 1991 do 2001. We wspomnieniach Diany wracamy również na krótko do tytułowego pamiętnego lata roku 1969. Będziemy podróżować od ogarniętej wojną domową Somalii, przez Wiedeń, Monachium, Mougins (Francja) do Paryżu i Londynu.  Krótkie rozdziały kolejno opisujące trzy bohaterki, nie nużą i nie pozwalają się oderwać od książki, aż do końca.
Będziemy kibicować Julii na studiach prawniczych, oklaskiwać pierwsze sukcesy Maddie na deskach studenckiego teatru, a na przykładzie Nieli poznamy sytuację uchodźcy i kobiety w islamskiej rodzinie. 
Najważniejszymi tematami, których dotyka autorka w swojej powieści są oprócz wartości rodzinnych, poszukiwanie własnej tożsamości i miejsca w życiu oraz akceptacji w społeczności, do której się przynależy. Po raz pierwszy autorka porusza też kwestię bulimii, na którą choruje jedna z bohaterek. 
Gdybym miała wybrać swoją faworytkę, tym razem miałabym kłopot, ponieważ żadna z kobiet nie wybija się jakoś znacząco. Jednak gdybym już musiała, to chyba byłaby to Niela, która swoim uporem i pracowitością osiągnęła w życiu to, na czym jej zawsze zależało czyli wykształcenie i pozycję, co nie jest takie łatwe, zważywszy na jej przeszłość. Jednak na razie Laura z Gorzkiej czekolady nie została zdetronizowana i w dalszym ciągu jest moją ulubioną bohaterką stworzoną przez Lokko.
Jedną rzecz mam również autorce za złe, mianowicie wprowadzony moim zdaniem niepotrzebnie i na siłę wątek zdrady. Powieść mogła się bez tego obyć, a ja, przyznam szczerze, bardzo się zniesmaczyłam. 
Książka ma zakończenie otwarte; pewne kwestie zostają niedopowiedziane, ale z finałowych rozdziałów możemy łatwo przewidzieć dalsze losy bohaterów. Choć z drugiej strony w życiu różnie bywa, więc może stąd to rozluźnienie w zakończeniu. 
Pamiętne lato to dobra lektura na wakacje. Polecam ją nie tylko miłośniczkom twórczości tej autorki, ale też wszystkim, którzy szukają kobiecej, przemyślanej i życiowej powieści o w sumie zwykłych ludziach, którzy marzą o tym, o czym marzą wszyscy. O miłości, akceptacji, byciu potrzebnym, docenianym i szanowanym.
http://4.bp.blogspot.com/-Xus1xaOQ6aM/Tx1nTTgt8OI/AAAAAAAABHc/yV3MM77I8Mk/s1600/logo-swiat-ksiazki1.jpgZa egzemplarz do recenzji, 
sympatię i zrozumienie 
bardzo serdecznie dziękuję 
pani Agnieszce 
z Wydawnictwa 
Pozdrawiam!

18 komentarzy:

 1. ciekawa opinie. Zazwyczaj takie ksiazki sa bardzo nudne a tu prosze jakas zmiana. Zobacze może gdzies na nia trafie.

  OdpowiedzUsuń
 2. będąc ostatnio w księgarni, miałam tę książkę w ręku
  ale odłożyłam
  może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię jak to określiłaś "dobrą powieść obyczajowa dla kobiet",ale z autorką nigdy się nie spotkałam .. dziwne, bo skoro tobie się ona właśnie z tym kojarzy to ja mam chyba jakieś braki ?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama nie wiem... pewnie jako niezobowiązujące czytadło książka sprawdza się znakomicie, jednak ja nie za bardzo przepadam za takimi powieściami:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy zacznę od tej książki, ale chętnie zapoznam się z autorką.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się naprawdę ciekawa i dość tajemnicza. Mimo, że nie przepadam za obyczajowymi powieściami, Twoja recenzja bardzo mnie zachęciła do sięgnięcia po ten tytuł. ;) A o autorce szczerze powiedziawszy wcześniej nie słyszałam...

  OdpowiedzUsuń
 7. Po takie książki w wakacje aż chce się sięgać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Po pierwsze, świetna recenzja. Po drugie, chyba świetna książka. Czytałam Twoje słowa z zapartym tchem. Myślę, że książkę pochłonełabym w równie szybkim tempie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tej autorki. Ale zainteresowałaś mnie zarówno opisem tej powieści, jak i fragmentami ogólnie dotyczącymi jej twórczości. Właśnie sprawdziłam, u mnie w bibliotece są dwie książki Lesley Lokko. Chyba dam szansę tej autorce;)
  A tak w ogóle - "Pamiętne lato" ma bardzo ładną okładkę;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam jeszcze twórczości Lokko, ale na pewno to zmienię. Z tego, co zdążyłam się zorientować to jest ona lubianą i cenioną pisarką. Mam nadzieję, że mnie również jej twórczość przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. No przyznaję, moja Droga, że mnie zaskoczyłaś! Nie spodziewałam się, że książki tej autorki,z pozoru takie niepozorne, mają tyle ukrytych zalet! Jestem na tak! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznaję, że czuję się zachęcona. A ta letnia okładka dodatkowo mnie przyzywa:)))

  OdpowiedzUsuń
 13. Twoja recenzja brzmi zachęcająco. Być może przejdę się do Weltbildu i tam zakupię tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka jest niesamowita, a Twoja recenzja w pełni to oddaje. Lekturę mam już za sobą, więc wiem co mówię.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jedyna powieść dla kobiet, jaką toleruję to romanse historyczne i nieliczne wyjątki. Raczej po tę książkę nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Strasznie dużo jest książek, które pretendują do miana "obyczajowej powieści dla kobiet" wiele z nich jednak, to tylko kiepskiej jakości romanse, które psują opinię innym, dobrym powieściom tego typu.
  Nie znałam wcześniej tej autorki, ale po twojej recenzji trafiła ona na listę, książek którym warto przyjrzeć się bliżej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.