wtorek, 21 stycznia 2020

Alex Marwood: Najmroczniejszy sekret

Autor: Alex Marwood
Tytuł: Najmroczniejszy sekret
Stron: 416
Wydawca: ALBATROS

Najmroczniejszy sekret kupiłam na biedronkowym kiermaszu. Przeczytałam początek i książka tak mnie wciągnęła, że skończyłam ją w jedno popołudnie. Nie było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Alex Marwood; mam już za sobą lekturę Dziewczyn, które zabiły Chloe, niemniej jednak Najmroczniejszy sekret bardzo miło mnie zaskoczył i okazał się naprawdę dobrą historią. 


W 2004 roku developer budowlany Sean Jackson szykuje się do hucznych obchodów 50. urodzin w gronie rodziny i przyjaciół. W trakcie imprezy znika bez śladu jedna z jego córek bliźniaczek, z drugiego małżeństwa, Coco. Szeroko zakrojone poszukiwania dziewczynki nie przynoszą żadnego rezultatu. Dziesięć lat potem z okazji pogrzebu Seana spotykają się osoby, które były uczestnikami tamtego przyjęcia. Jedna z dorosłych córek Seana, Mila, zaczyna się zastanawiać, co takiego stało się z Coco. Kilka rzeczy wskazuje na to, że przyjaciele Seana nie mówią całej prawdy i ukrywają coś, co w ich mniemaniu mogłoby ich pogrążyć. Czy bohaterce uda się dowiedzieć, jaka jest prawda? 


Tym, co mi się spodobało najbardziej, było pokazanie, jak wiele twarzy może mieć jeden człowiek, zależnie od tego, kto na niego patrzy i kim dla tej osoby jest. Gdy poznajemy Seana z jego narracji, wydaje się dość sensownym, choć humorzastym mężczyzną, człowiekiem sukcesu, wciąż nieustabilizowanym życiowo. Gdy jednak zobaczymy, jak traktuje swoje żony, córki i znajomych, już nie będziemy tak lekkomyślnie obdarzać go sympatią. W osobie Claire, drugiej żony, świetnie autorka pokazała, jak bardzo można się zawieść na drugim człowieku, będąc zaślepionym uczuciem do niego. Sean był dla niej inny, gdy mieli romans; gdy zaś została jego żoną i urodziła mu dzieci, zdała sobie sprawę, że w podobnej sytuacji była jego pierwsza żona, gdy zaczął ją zdradzać z Claire. Równie ciekawą i intrygującą postacią jest młodziutka Simone, która wydaje się zupełnie niegroźna i niepozorna, a przez to jeszcze bardziej niebezpieczna. 


Toksyczne relacje łączące grono znajomych Seana, walka, by utrzymać dobrą reputację i standard życia; Alex Marwood naprawdę świetnie to wszystko rozrysowała. To, ile są w stanie zrobić ci ludzie, aby ich sekrety nie wyszły na jaw, jest szokujące, a jednocześnie tak smutnie prawdziwe. To dlatego druga powieść autorki jest znacznie lepsza niż pierwsza; szokuje, zaskakuje i daje do myślenia. Tutaj nie ma jednej wersji prawdy; każdy ma własną, a jedna ogólna jest dopasowywana do wszystkich. Najlepsze zaś jest to, że wielu rzeczy możemy się domyślać; autorka nie podała nam ich na tacy, jednak ostatnie decyzje Simone są wiele mówiące. 


Polecam Najmroczniejszy sekret; to dobry thriller psychologiczny, ze świetnie zaplanowaną intrygą. Naprawdę warto.


1 komentarz:

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.