czwartek, 6 września 2012

Brigitte Melzer: Elyria. Polowanie na czarownice.

Autor: Brigitte Melzer
Tytuł: Elyria. Polowanie na czarownice. (powieść jednoczęściowa)
Wydawca: Świat Książki
Stron: 320
Moja ocena: 8/10
W dzisiejszym na wskroś realnym i pełnym technologii świecie na magię i zjawiska ponadzmysłowe nie ma miejsca. Śmiejemy się z tego, czego nie możemy doświadczyć rozumem, a słowo czarownica nabrało żartobliwego znaczenia. Niemniej jednak chcielibyśmy, aby okazało się, że istnieje coś poza, czego rozum objąć nie jest  w stanie. Oglądamy seriale i czytamy książki fantasy, kibicujemy przewrotnym czarownicom, kochamy wampiry i wilkołaki i mało komu przychodzi do głowy, że kiedyś na sam dźwięk słowa czarownica, nie dość, że zamykały się wszystkie drzwi, to jeszcze leciały gromy i płonęły stosy. Bogu ducha winne, często mądre i uzdolnione kobiety ścigano, więziono, poddawano okrutnym torturom, najczęściej tylko dlatego, że były piękne, albo potrafiły coś, czego plebs nie był w stanie pojąć. Niemiecki inkwizytor Kramer stworzył nawet podręcznik dla łowców czarownic zwany Młotem na czarownice. 
Niemiecka pisarka B. Melzer w swojej powieści Elyria. Polowanie na czarownice zajęła się tą właśnie tematyką.
Główną bohaterką książki jest młoda dziewczyna o tytułowym imieniu Elyria (po elficku Świetlista), córka przywódcy trupy cyrkowej. Któregoś dnia bohaterka znajduje w błocie medalion. Gdy chce go odnieść i odłożyć na miejsce, zostaje oskarżona o jego kradzież i aresztowana. Potem wydarzenia toczą się lawinowo; Elyria zostaje uznana za czarownicę, uwięziona i poddana brutalnym przesłuchaniom. Dziewczyna nie ma szans na obronę, tym bardziej, że z góry uznano ją za winną. Jakby tego było mało na więziennym korytarzu zderza się z człowiekiem, który faktycznie magiczną moc posiada i w dziwny sposób przekazuje ją Elyrii. Kapitan Królewskich Wilków Arden całe życie ukrywał swoją moc i bardzo chciałby ją teraz odzyskać. 
Gdy nadarza się niespodziewana okazja do ucieczki Elyria i Arden łączą siły, by nie tylko zmylić pościg, ale także doprowadzić do ponownego przekazania mocy. Podczas długiej i niebezpiecznej podróży bohaterowie dowiedzą się o istnieniu starego proroctwa, mówiącego, że dziewczyna o złotych oczach zniszczy Czarnego Króla, złowrogiego demona i albo wybawi od niego świat, albo pogrąży go w wiecznej ciemności. 
Czy Elyria faktycznie jest częścią proroctwa? Czy dziewczyna zdoła zapanować nad niszczącą wszystko dookoła mocą? A może przekazanie się uda i moc wróci do Ardena?  Tego nie zdradzę, bo warto się o tym przekonać samemu. 
Powieść jest niewielka objętościowo i może być lekturą na jedno, dwa leniwe popołudnia. Pisana lekkim, prostym językiem, obrazowo prezentuje historię Elyrii, Ardena i ich sojuszników. Kobiece dylematy i wątek miłosny sprawiają, że jest to książka skierowana raczej do kobiet, niż do mężczyzn. Czyta się dość szybko, a niespodziewane zwroty akcji sprawiają, że trudno się od tej powieści oderwać. Po prostu jest się ciekawym zakończenia. A to zaskakuje wierzcie mi. Nie tego się spodziewałam.Nasuwa się wniosek, że magia zamiast być darem lub czymś co może ułatwić życie, zwyczajnie wszystko niszczy i prowadzi do tragicznego zakończenia. 
Dobrze oddała autorka atmosferę samego polowania na czary i czarownice, a tę zawziętość i zaciekłość doskonale uosabia Eddan Peristaes, Najwyższy Łowca Czarownic.
Bardzo ciekawa jest również okładka, choć przyznam, że mnie osobiście kobieta ta kojarzy się z Panią Jesień, niż z bohaterką książki. 
Książkę polecam miłośnikom gatunku, lubiącym motywy związane z czarownicami i inkwizycją. Na pewno Wam się spodoba! 
Za egzemplarz 
do recenzji 
serdecznie dziękuję   
pani Agnieszce 
z Wydawnictwa Świat Książki.

22 komentarze:

 1. Szkoda, ze chwilowo nie bardzo mam czas na czytanie. Może kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 2. z chęcią bym przeczytała :)
  zachęcająco się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak się cieszę, że to powieść jednoczęściowa, kontynuacje mnie dobijają... Interesuje mnie ta powieść, więc jest już zaklepana :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdyby tylko wpadła w moje łapki połknęłabym ją w całości :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam na oku, zresztą już okładka zwraca uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa okładka i kusząca recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj, tak. Książka ta interesuje mnie już od jakiegoś czasu i widzę, że warto :) Na jej korzyść świadczy też to iż jest to powieść jednoczęściowa! Szkoda, że mamy ich tak mało, szczególnie dobrych... Recenzja zachęcająca, chyba będę musiała szybciej się za nią rozejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam ją w planach, ale z racji iż jest jednoczęściowa raczej poszukam w bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie zaczęłam ją czytać <3 I już mi się bardzo spodobała :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Na książkę mam wielką ochotę :) Mam nadzieję, że niedługo ją przeczytam, gdyż narobiłaś mi na nią chrapki!

  OdpowiedzUsuń
 11. Pocieszające, że nie jest to żadna seria. Jestem na tak :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawie przedstawione, więc czemu by nie spróbować jej przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 13. Wygląda ciekawie, szkoda, że raczej dla kobiet. Ale czasem warto sięgnąć i po taką książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chłonę wszytko o czarownicach i bardzo zainteresowałaś mnie tą recenzją. Zapisuję i poszukuję:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Każda Twoja recenzja potrafi czytelnika skutecznie zachęcić do sięgnięcia po recenzowaną książkę. Inkwizycyję w literaturze polubiłam dzięki książkom Jacka Piekary, czarownice zawsze mnie ciekawiły, więc myślę, że ta niewielka objętościowo książka przypadłaby mi do gustu :)

  P.S. Dlaczego "powieść jednoczęściowa" podkreśliłaś na czerwono :D? Żeby nie było zbędnych pytań i niedomówień odnośnie dalszych części? Ostatnio dużo osób narzeka na nowe "tasiemce".

  OdpowiedzUsuń
 16. Imiona bohaterów bardzo podobnie brzmią jak imiona z "Władzy pierścieni". Książkę kiedyś na pewno przeczytam, jednak nie w najbliższych miesiącach. Jak na razie nie mam ochoty na żadną fantastykę, więc zapiszę tytuł i kiedyś do niego wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Temat bardzo ciekawy. Gdy wpadnie mi w łapki z pewnością przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam tą tematykę, a okładka jest strasznie tajemnicza;)
  Do tego jeszcze ty kusisz mnie recenzją!;]
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Zerknęłam tylko na ocenę końcową, ponieważ mam tę książkę w bliskich planach. Zapowiada się naprawdę ciekawie:))

  OdpowiedzUsuń
 20. Co raz bardziej ciekawi mnie ten tytuł :) Koniecznie muszę sama się przekonać, czy książka naprawdę ma w sobie to coś :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Musze powiedzieć, ze zdecydowanie czuje się zachęcona! A to, że jest to powieść jednotomowa podoba mi się jeszcze bardziej :D

  OdpowiedzUsuń

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.