niedziela, 14 lipca 2019

Rick Riordan: Dom Hadesa

Autor: Rick Riordan
Tytuł: Dom Hadesa
Seria: Olimpijscy herosi, t. 4
Stron: 600
Wydawca: Galeria Książki

W wyniku potyczki Annabeth z pajęczycą Arachne drużyna siedmiorga herosów, ulega rozbiciu. Jason, Piper, Leo, Hazel i Frank na pokładzie Argo II udają się w podróż do Grecji. W ładowni wiozą cenny posąg Ateny Partenos, który ma doprowadzić do zgody między obozem Greków i Rzymian. Naszych bohaterów czeka długi i pełen przygód powietrzny rejs. Tymczasem Percy i Annabeth wpadają do Tartaru, mrocznej krainy Podziemia, gdzie na skutek przebudzenia bogini Gai, do życia wracają najplugawsze potwory. Młodzi półbogowie mają trudne zadanie do wykonania. Muszą dotrzeć do Wrót Śmierci, aby powstrzymać armię Matki Ziemi. 

Czwartą część serii Olimpijscy herosi przeczytałam po miesięcznej przerwie od trzeciej i jestem zaskoczona, jak bardzo na plus wypadała ta lektura. Pokuszę się o stwierdzenie, że jest to jak do tej pory najlepsza, najciekawsza i najbardziej zaskakująca część cyklu. Nie nudziłam się ani przez chwilę, ba, trudno mi było odłożyć książkę do tego stopnia, że czytałam ją w autobusie i na przystanku, czego zazwyczaj nie robię. Nieustannie się coś dzieje, a bohaterowie dojrzewają na oczach czytelnika. Akcja dzieje się dwutorowo. 

Podróż Percy'ego i Annabeth przez królestwo Podziemi jest majstersztykiem. Naprawdę należy chylić czoło przed bogatą i przepastną wyobraźnią autora. Opisy stworzeń i potworów, wygląd podziemnego krajobrazu, uczucia, jakie budziło w bohaterach to miejsce; to się po prostu czuło. Co ważne, dwoje nastolatków nie miało szans popisać się tutaj mocami czy umiejętnością walki. Bardziej przydały im się tu spryt i mądrość. Jednocześnie bohaterowie jako najstarsi z siedmiorga, myślą o wspólnej przyszłości, a ich uczucie staje się głębsze i bardziej dojrzalsze. Z podziemnej podróży najbardziej podobało mi się spotkanie z Nyks oraz postacie dwóch byłych wrogów naszych bohaterów; tytana Boba, kiedyś Japeta oraz giganta Damasena. Świetnie autor pokazał, że każdy z nas może sam decydować o własnym losie i wybierać kim chce być. 

Równie ciekawa jest podróż Argo II i nie chodzi tu tylko o spotkanych wrogów, ale o to, czego o sobie dowiadują się bohaterowie, a my, rzecz jasna, razem z nimi. 
Czy Jason Grace wreszcie zdecyduje, który z obozów jest mu bliższy i kim bardziej się czuje: Grekiem czy Rzymianinem? 
Co jest najskuteczniejszą bronią dziecięcia Afrodyty i czy Piper MacLean wreszcie wprowadzi czaromowę na nowy poziom? 
Co się stanie, gdy Leo Valdez zakocha się w najmniej odpowiedniej do tego dziewczynie? Czy takie uczucie ma przyszłość? Przyznam, że te rozdziały zauroczyły mnie bardzo, bardzo i mocno liczę na kontynuację tego wątku. 
Cudownie było zobaczyć Franka Zhanga na polu bitwy. Nigdy nie wątpiłam, że jest nieodrodnym synem Marsa, ale to co pokazał w finale tomu czwartego, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. 
Czy Hazel opanuje kontrolę nad Mgłą i czy okaże się czarownicą? 
Do tego wszystkiego istną wisienką na torcie jest odkrycie tajemnicy Nica Di Angelo, brata Hazel i znowu jestem bezdyskusyjnie zachwycona. 

Natomiast na końcu książki znajduje się opowiadanie, które z pewnością spodoba się także tym czytelnikom, którzy pokochali trylogię Kroniki rodu Kane. Opowiadanie Syn Sobka przedstawia niezwykłe spotkanie Percy'ego Jacksona i Cartera Kane. Młodzieńców połączy walka z ogromnym, zaklętym krokodylem terroryzującym miasto. Najlepsze w tym krótkim utworze jest ukazanie różnic w mentalności typowego Greka (Percy'ego) i Egipcjanina (Cartera). Oczywiście razem stanowią oni team nie do pokonania.

Powieść Dom Hadesa dosłownie skradła moje serce. Rick Riordan wznosi wątki z mitologii na nowy poziom i jak zwykle robi to w mistrzowski sposób. Tych książek nie chce się kończyć czytać, wciąż chciałoby się więcej i więcej. Są zabawne, pomysłowe i wciąż zaskakują. Nigdy nie wiemy, czym autor zaskoczy nas tym razem. To prawdziwa uczta literacka. Polecam cykl każdemu, kto lubi mitologię i przygodową fantastykę. Takie rzeczy tylko u Ricka Riordana. Nigdzie indziej.


Seria Olimpijscy herosi: 
Znak Ateny 
Dom Hadesa
Krew Olimpu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi i na odwrót. Szanujmy się wzajemnie wyrażając własne opinie.
Wszystkie komentarze o treści obraźliwej, wulgarnej i tym podobnej będą usuwane.
Jeśli nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bez obrażania drugiej osoby, to lepiej nie wyrażaj go wcale.